fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: czy zyski ze sprzedaży własnoręcznie zebranych owoców podlegają opodatkowaniu

Fotorzepa, Dorota Kaszuba
Zyski ze sprzedaży własnoręcznie zebranych jagód czy grzybów nie polegają opodatkowaniu.

Lato to dobry okres żeby zaopatrzyć domową spiżarnię w przetwory z owoców i warzyw. Osoby, które korzystając z darów lasów i pól chcą podreperować budżety nie muszą się martwić o rozliczenie z fiskusem. Ustawodawca zadbał żeby nie musieli opodatkowywać tego co zarobią na sprzedaży zebranych owoców leśnych czy grzybów.

Zasadniczo zgodnie z ustawą o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody. Ustawa przewiduje jednak bogaty katalog wyjątków, które są zwolnione z PIT. Jedną z kategorii są zyski z runa leśnego.

Czytaj także: Skup owoców od rodzimych producentów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o PIT dochody ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i leśnych ziół dziko rosnących, a także jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych (PKWiU ex 02.30.40.0) są wolne od opodatkowania PIT.

Warunek jest taki, że jagody, grzyby czy zioła muszą pochodzić ze zbioru dokonywanego osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny. Sprzedaż runa leśnego, które została zebrane przez kogoś innego nie korzysta z preferencji. Przy czym istotne jest to, że jeśli został spełniony warunek własnoręcznego – ewentualnie wspólnie z najbliższą rodziną np. dziećmi, małżonkiem czy rodzicami - zebrania darów lasu, preferencja nie jest limitowana. Oznacza to, że całe zyski ze sprzedaży tego rodzaju produktów nie podlegają opodatkowaniu.

O wakacyjnych zarobkach na zebranych w lesie czy na łące darach nie trzeba nawet informować fiskusa. Zysków zwolnionych z PIT nie wykazuje się bowiem w zeznaniu rocznym.

Opodatkowaniem pieniędzy ze sprzedaży nie muszą martwić się też osoby, które sprzedają plony z własnych ogrodów. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o PIT dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, przerobionych sposobem przemysłowym są wolne od podatku. Warunki są dwa. Nie mogą to być produkty pochodzące z działów specjalnych produkcji rolnej. A po drugie przerób musi polegać na kiszeniu produktów roślinnych, przetwórstwie mleka czy na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa. Inaczej mówiąc domowe sery, kiełbasy czy kiszone ogórki można sprzedawać bez PIT.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA