fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Podział transakcji nie jest unikaniem opodatkowania - opinia zabezpieczająca KAS

AdobeStock
Firma może tak zaplanować sprzedaż swojego majątku, aby od dochodu odliczyć straty z poprzednich lat.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał kolejną opinię zabezpieczającą przed zastosowaniem klauzuli obejścia prawa. Dotyczy sprzedaży zespołu nieruchomości. Fiskus przyznał, że rozłożenie transakcji na dwa lata daje korzyści podatkowe, ale nie można uznać takiego działania za unikanie opodatkowania.

 

Z pytaniem do skarbówki wystąpiła spółka, która sprzedaje nieprzynoszący już jej zysków kompleks nieruchomości. Przede wszystkim jest to biurowiec, ale także inne budynki, budowle i urządzenia. W zeszłym roku ogłosiła przetarg i wybrała najkorzystniejszą ofertę.

Czytaj też: Opodatkowanie transakcji sprzedaży nieruchomości składającej się z działek o różnym charakterze

Spółka umówiła się z kupującym, że najpierw sprzeda sam biurowiec. Przeniesienie własności miało nastąpić pod koniec zeszłego roku. Następnie spółka ma rozpocząć proces wyprowadzania się z biurowca (m.in. wypowiadania umów najmu). Natomiast do sprzedaży pozostałych budynków, budowli i urządzeń dojdzie w 2021 r.

Spółka argumentuje, że przeprowadzenie transakcji w taki sposób ma uzasadnienie ekonomiczno-gospodarcze. Podkreśla, że jej głównym celem jest upłynnienie majątku za jak najwyższą cenę.

Zaznacza też, że dla kupującego bezcelowe było nabycie pozostałych nieruchomości i urządzeń przed upływem terminu na opuszczeniu biurowca. Dlatego będą sprzedane dopiero w 2021 r.

Podział transakcji daje jednak też oszczędności podatkowe. Spółka ma bowiem do odliczenia straty z poprzednich lat. Gdyby sprzedała cały kompleks nieruchomości w 2020 r., część strat przepadnie. Przeniesienie części dochodu na 2021 r. pozwoli na ich rozliczenie.

Co na to fiskus? Nie miał wątpliwości, że spółka uzyska podatkowe korzyści. Zdaje sobie też sprawę z tego, że transakcja została podzielona po to, aby te korzyści osiągnąć. Nie oznacza to jednak, że takie działanie jest niedozwolone.

Korzyść podatkowa będąca rezultatem wygenerowania w 2021 r. dochodu pozwalającego na rozliczenie straty z lat poprzednich nie będzie sprzeczna z przedmiotem lub celem ustawy o CIT – podkreśliła skarbówka. Przyznała też, że sprzedawca, dążąc do korzystnego przeprowadzenia transakcji, bierze pod uwagę interes nabywcy, w szczególności jeśli jest on w stanie zaoferować atrakcyjną cenę. Nie można więc uznać, że sposób dokonania sprzedaży kompleksu nieruchomości jest sztuczny.

Reasumując, w tej sprawie nie ma podstaw do zastosowania klauzuli obejścia prawa.

Przypomnijmy, że obowiązuje ona od 15 lipca 2016 r. Do końca 2018 r. klauzula pozwalała podważać transakcje dające korzyści powyżej 100 tys. zł rocznie. Teraz limitu już nie ma. Skarbówka może więc zakwestionować każdą operację dającą nawet minimalne oszczędności podatkowe.

Firmy, które mają wątpliwości co do swoich działań, mogą występować o opinię zabezpieczającą. Kosztuje 20 tys. zł i trzeba czekać na nią nawet pół roku. Ale daje gwarancję, że skarbówka nie zakwestionuje transakcji.

Wcześniejsze opinie dotyczyły m.in. obniżenia stawek amortyzacji w okresie korzystania ze zwolnienia z podatku czy połączenia spółki dominującej i spółek zależnych.

Numer opinii zabezpieczającej 200138/K

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA