Michał Szułdrzyński: Nadzieja w 1000+

Badanie IBRiS przeprowadzone na zlecenie „Rzeczpospolitej" dotyczące postrzegania Kościoła katolickiego w Polsce wywołało spore emocje. Życzliwi Kościołowi komentatorzy przestrzegali, że to sygnał alarmowy, jedno wielkie ostrzeżenie przed szybko zmieniającym się podejściem do instytucji, przez lata znacznie lepiej ocenianej w Polsce niż w innych, bardziej zlaicyzowanych, społeczeństwach.

Publikacja: 27.11.2020 18:00

Michał Szułdrzyński: Nadzieja w 1000+

Foto: AdobeStock

Mnie w tych badaniach zaintrygowało jedno kryterium, które jakiś czas temu zaczął badać IBRiS. Otóż pracownia prócz zadawania pytań o stosunek do różnych spraw pyta też o wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania. Jakiś czas temu wprowadziła dodatkowe pytanie, by ustalić, ile osób otrzymuje 500+ i na ile dzieci. W ten sposób powstaje zbiór rodzin wychowujących obecnie przynajmniej dwójkę dzieci, nazwijmy ją roboczo: grupą 1000+. Statystyki mówią, że ponad połowa rodzin w Polsce ma jedno dziecko, mniej więcej jedna trzecia dwójkę, a 11,5 proc. trójkę lub więcej. Tych ostatnich jest według Ministerstwa Rodziny (dane za 2016 rok) ponad 500 tys. Gdy doliczyć do nich rodziny z dwójką dzieci, wychodzi 2,5–3 mln.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Menedżerowie są zmęczeni
Plus Minus
Konrad Szymański: Cztery bomby tykają pod członkostwem Polski w UE
Plus Minus
Polexit albo śmierć
Plus Minus
„Fallout”: Kolejna udana serialowa adaptacja gry po „The Last of Us”
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Kaczyński. Demiurg polityki i strażnik partyjnego żłobu