Reklama
Rozwiń

Michał Szułdrzyński: Historia znów nas podzieli

Jeśli polityczny plan opozycji się powiedzie, po ponad 12 latach Beniamin Netanjahu przestanie być premierem Izraela. Zastąpi go 49-letni zdecydowanie prawicowy (nazwa jego partii Yamina oznacza „w prawo”) Naftali Bennett. Stanowisko premiera będzie nagrodą za wystawienie do wiatru dotychczasowego szefa rządu, który liczył, że jego Likud wraz z Yaminą wspólnie obejmą władzę.

Publikacja: 03.06.2021 00:01

Naftali Bennett, lider Yaminy

Naftali Bennett, lider Yaminy

Foto: PAP/ EPA/RONEN ZVULUN / POOL

Ostatnie wybory wygrał Likud, dostając 25 proc. głosów. Jak to się więc stało, że premierem zostanie lider Yaminy, partii, którą poparło 6 proc. wyborców? Netanjahu mówi o największym w historii oszustwie wyborczym. Jego frustracja jest zrozumiała. Bennett miał możliwość czekać, aż obecny premier namówi kilku posłów do zdrady, albo aż zorganizuje piąte – w ciągu czterech lat – przyspieszone wybory... Okazało się, że jednak mógł też przejść na stronę obozu centrolewicowego i w zamian za możliwość sprawowania przez półtora roku funkcji premiera stworzyć rząd zjednoczonych sił przeciwników Netanjahu. W nowym rządzie będzie więc Yamina, Yesz Atid (Jest Nadzieja) Yaira Lapida (w wyborach drugi wynik), partia emigrantów z byłego ZSRR Nasz Dom Izrael Avigdora Libermana, będą partie lewicowe, poparcie obiecało też kilku izraelskich Arabów. Będzie to więc rząd sprzeczności – z jednej strony popierany przez islamistów, a z drugiej kierowany przez Bennetta, który opowiada się za budową żydowskich osiedli na palestyńskich terenach okupowanych przez Izrael. Taki rząd to wybuchowa mieszanka. Tym bardziej że kwestia stosunku do Palestyńczyków jest w Izraelu główną osią podziału na prawicę i lewicę. Jednak tym, co cementuje ten rząd, jest chęć odsunięcia od władzy Beniamina Netanjahu.

Już od 19 zł/msc przez pierwszy rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

19 zł za miesiąc przez pierwszy rok, od 13 miesiąca każdy kolejny w cenie 39 zł za miesiąc.

Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie