fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plus Minus

Cykl „Białoruś – droga do wolności” na Culture.pl

materiały prasowe
Instytut Adama Mickiewicza solidaryzuje się z białoruskimi ludźmi kultury i udostępnia im łamy portalu Culture.pl. Od najbliższej soboty przez dwa tygodnie ukazywać się na nim będą teksty przedstawiające białoruskie spojrzenie na bieżące wydarzenia. Wybrane opublikuje także dziennik "Rzeczpospolita".

Ludzie kultury, intelektualiści białoruscy, w tej chwili nie mają możliwości zabrania głosu we własnym kraju. Dlatego tak ważna jest dla nich możliwość publikacji za granicą. Portal Culture.pl opublikuje teksty w trzech wersjach językowych po polsku, angielsku i rosyjsku. Dzięki temu świat będzie miał szansę poznać białoruskie, niezależne spojrzenie na bieżące wydarzenia i lepiej zrozumieć, co się dzieje w Mińsku, Grodnie i dziesiątkach innych miast.

W najbliższą sobotę w "Plusie Minusie" oraz równolegle na portalu Culture.pl ukażą się dwa pierwsze teksty cyklu. Andriej Chadanowicz opowie o swojej fascynacji Jackiem Kaczmarskim i o tym, jak „Mury” stały się hymnem białoruskich protestów. Volha Bobkova pisze o solidarności zespołu Teatru Narodowego im. Janka Kupały w Mińsku z protestującymi i konsekwencjach, jakie pracowników i sam Teatr za to spotkały. W kolejnych dniach na portalu rp.pl będą się ukazywać fragmenty następnych tekstów cyklu „Białoruś – droga do wolności”, całe artykuły będą dostępne na Culture.pl.

- Czterdzieści lat temu w Polsce narodziła się Solidarność – ruch, do którego przystąpiło 10 milionów Polaków, walczących o demokrację, wolność i godność. Wspierały ich liczne środowiska zagraniczne, a symboliczne gesty były ważnym wyrazem solidarności. To doświadczenie sprawia, że teraz nie możemy pozostać obojętni wobec wydarzeń tuż za naszymi granicami – mówi Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Zaproszenie do współpracy przy cyklu „Białoruś – droga do wolności” przyjęli m.in. poeta i tłumacz Andriej Chadanowicz, tłumacz i językoznawca Lawon Barszczeuski oraz dziennikarz i pisarz Siarhiej Dubaviec. Autorzy przedstawią swoje spojrzenie na relacje i wzajemne przenikanie się kultur polskiej i białoruskiej, rolę, jaką ludzie kultury i inteligencja odgrywają w bieżących wydarzeniach, oraz podział białoruskiego społeczeństwa.

Cykl „Białoruś – droga do wolności” od 12 września będzie dostępny na portalu Culture.pl”.


Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA