Ludzie kultury, intelektualiści białoruscy, w tej chwili nie mają możliwości zabrania głosu we własnym kraju. Dlatego tak ważna jest dla nich możliwość publikacji za granicą. Portal Culture.pl opublikuje teksty w trzech wersjach językowych po polsku, angielsku i rosyjsku. Dzięki temu świat będzie miał szansę poznać białoruskie, niezależne spojrzenie na bieżące wydarzenia i lepiej zrozumieć, co się dzieje w Mińsku, Grodnie i dziesiątkach innych miast.

W najbliższą sobotę w "Plusie Minusie" oraz równolegle na portalu Culture.pl ukażą się dwa pierwsze teksty cyklu. Andriej Chadanowicz opowie o swojej fascynacji Jackiem Kaczmarskim i o tym, jak „Mury” stały się hymnem białoruskich protestów. Volha Bobkova pisze o solidarności zespołu Teatru Narodowego im. Janka Kupały w Mińsku z protestującymi i konsekwencjach, jakie pracowników i sam Teatr za to spotkały. W kolejnych dniach na portalu rp.pl będą się ukazywać fragmenty następnych tekstów cyklu „Białoruś – droga do wolności”, całe artykuły będą dostępne na Culture.pl.

- Czterdzieści lat temu w Polsce narodziła się Solidarność – ruch, do którego przystąpiło 10 milionów Polaków, walczących o demokrację, wolność i godność. Wspierały ich liczne środowiska zagraniczne, a symboliczne gesty były ważnym wyrazem solidarności. To doświadczenie sprawia, że teraz nie możemy pozostać obojętni wobec wydarzeń tuż za naszymi granicami – mówi Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Zaproszenie do współpracy przy cyklu „Białoruś – droga do wolności” przyjęli m.in. poeta i tłumacz Andriej Chadanowicz, tłumacz i językoznawca Lawon Barszczeuski oraz dziennikarz i pisarz Siarhiej Dubaviec. Autorzy przedstawią swoje spojrzenie na relacje i wzajemne przenikanie się kultur polskiej i białoruskiej, rolę, jaką ludzie kultury i inteligencja odgrywają w bieżących wydarzeniach, oraz podział białoruskiego społeczeństwa.

Cykl „Białoruś – droga do wolności” od 12 września będzie dostępny na portalu Culture.pl”.