fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pjongczang 2018

MKOl: Rosja wykluczona. Wystartują indywidualni sportowcy

AFP
Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił, że reprezentacja Rosji nie wystartuje w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu za systematyczne stosowanie dopingu. Prawo startu pod neutralną flagą olimpijską mają tylko ci sportowcy, których nie dotyczy podejrzenie o stosowanie dopingu.

Według Wada, na liście sportowców rosyjskich, którzy poddani byli badaniom na stosowanie zakazanych środków od 2012 do 2015 roku, było kilka tysięcy nazwisk.

Do listopada tego roku dożywotnio zostało zdyskwalifikowanych 25 rosyjskich sportowców, a Rosja straciła 12 olimpijskich medali.

MKOl zdecydował również o dożywotnim wykluczeniu z ruchu olimpijskiego rosyjskiego wicepremiera i byłego ministra sportu Witalija Mutko, który oskarżony jest o tuszowanie afery dopingowej w Rosji.

Przed ogłoszeniem decyzji MKOl brane były pod uwagę trzy rozwiązania: całkowity zakaz startu rosyjskich sportowców w Pjongczangu, potężna kara finansowa dla Rosji albo dopuszczenie nieobciążonych stosowaniem dopingu rosyjskich sportowców w neutralnych barwach.

MKOl zdecydował o zastosowaniu tego trzeciego rozwiązania. Startujący pod olimpijską flagą Rosjanie nie będą mogli  nosić żadnych rosyjskich symboli, a  w razie zwycięstwa któregoś z nich nie zostanie odegrany rosyjski hymn.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA