fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prof. Zbigniew Krysiak: Ryzyko asymetrii

Adobe Stock
Warunki wyceny aktywów przenoszonych z OFE do ZUS lub IKE nie mogą być różne, aby uniknąć preferencji dla jakiejkolwiek grupy obywateli - pisze prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Różne obiektywne czynniki, w tym pandemia, opóźniły wdrażanie prywatyzacji aktywów OFE, rozpoczęte sformułowaniem projektu ustawy regulującej m.in. zasady wyceny aktywów przenoszonych do ZUS lub na indywidualne konta emerytalne (IKE). Pierwszy projekt, który wymaga aktualizacji, przewidywał, że aktywa przenoszone z OFE do ZUS zostaną wycenione na 15 kwietnia 2019 r.

Powstaje pytanie, jaka zasada i jaka data powinny być zastosowane do wyceny aktywów w znowelizowanym projekcie, aby pozbyć się ewentualnych negatywnych konsekwencji pozostawienia daty 15 kwietnia 2019 r. Czy są obawy, że ustawodawca utrzyma tę datę? Wydaje się, że nie znajdują one podstaw w koncepcji prywatyzacji OFE, która zakłada utrzymanie porównywalnych korzyści dla osób decydujących się na ZUS lub IKE.

Prywatyzacja aktywów OFE jest jednym z elementów budowy przez rząd premiera Morawieckiego zdywersyfikowanego i opartego także na prywatnych zasobach finansowych sytemu emerytalnego. Konc...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA