Reklama

Katarzyna Kuźma: Subsydia zagraniczne pod lupą Komisji Europejskiej

Czy nowa przesłanka wykluczenia faktycznie doprowadzi do wyrównania szans wykonawców ubiegających się o europejskie zamówienia?

Publikacja: 02.09.2020 10:02

Katarzyna Kuźma: Subsydia zagraniczne pod lupą Komisji Europejskiej

Foto: Adobe Stock

Od dłuższego czasu toczy się w Unii Europejskiej dyskusja na temat zasad, na jakich przedsiębiorcy pochodzący z tzw. państw trzecich powinni otrzymywać dostęp i konkurować na wspólnym rynku, w tym uczestniczyć w europejskim rynku zamówień publicznych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że oferentów mających swoją siedzibę poza UE nie zawsze obowiązują te same standardy i wymagania (np. środowiskowe, prawa pracy, bhp, itd.), co przedsiębiorców prowadzących swoją działalność na jej terenie. To z kolei może przekładać się na gorszą pozycję konkurencyjną tych ostatnich. Tego właśnie zagadnienia dotyczy komunikat Komisji Europejskiej z lipca 2019 r. pt. Wytyczne dotyczące udziału oferentów z państw trzecich w unijnym rynku zamówień publicznych oraz wprowadzania na ten rynek towarów z państw trzecich.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Opinie Prawne
Adam Mariański: Fiasko polityki podatkowej rządu w połowie kadencji
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Nieudana krucjata, czyli dwa lata przywracania praworządności
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Dyrektywa NIS2. Tak, ale w sposób bezpieczny dla biznesu
Opinie Prawne
Grzegorz Rychwalski: Niebezpieczne majstrowanie przy kodeksie postępowania cywilnego
Opinie Prawne
Piotr Mgłosiek: Nielegalne prawybory do KRS to pułapka na sędziów
Reklama
Reklama