Opinie

Sezonowa firma - obowiązki względem urzędu skarbowego

materiały prasowe
Rozmowa | Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy

Rz: Czy z działalności sezonowej trzeba się rozliczyć z fiskusem?

Konrad Piłat: Tak. Na szczęście nie trzeba co roku powtarzać procedury rejestracji działalności gospodarczej oraz jej wyrejestrowywania. Prostszym sposobem jest rozpoczęcie prowadzenia firmy przed sezonem i zawieszanie jej na okres, gdy nie przynosi ona przychodów. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Działalności nie może np. zawiesić przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników.

Podatnicy prowadzący działalność sezonową mogą korzystać z tych samych form opodatkowania co pozostali. Mają więc możliwość opłacania podatku według skali podatkowej albo 19-proc. podatku liniowego. W przypadku większości rodzajów działalności gospodarczej istnieje również możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie zawsze się to jednak opłaca.

W ostatnim czasie popularne stało się wynajmowanie apartamentów w turystycznych miejscowościach za pomocą różnych platform internetowych. Czy można uznać, że jest to najem prywatny opodatkowany 8,5-proc. ryczałtem?

Co do zasady organy podatkowe nie pozwalają zakwalifikować tego typu przychodów do źródła przychodów: najem. Ich zdaniem jest to działalność gospodarcza. Wskazują, że uzyskiwanie tego typu przychodów wymaga stałego zaangażowania właściciela lokalu. Osoby, które chcą uniknąć sporów z fiskusem, powinny o wziąć to pod uwagę.

Podatku dochodowego dość często mogą natomiast uniknąć rolnicy zajmujący się agroturystyką. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT zwolnione z opodatkowania są bowiem dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Jakie praktyczne problemy mogą się pojawić przed osobą, która chce założyć firmę do końca czerwca?

Przedsiębiorca zakładający działalność sezonową najczęściej może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Obecnie limit roczny tego zwolnienia wynosi 200 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT, bierze się pod uwagę prze- widywaną wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym (czyli dla osoby zakładającej działalność od połowy roku limit wynosi 100 tys. zł).

Warto podkreślić, że nie zawsze opłaca się korzystać z tego zwolnienia. Często korzystniejsze jest dobrowolne zarejestrowanie się jako podatnik VAT czynny. W takim przypadku może pojawić się problem. Jeszcze w ubiegłym roku taka rejestracja była formalnością. Obecnie urzędy skarbowe często szczegółowo weryfikują wniosek o rejestrację, np. sprawdzając czy miejsce, gdzie zgłoszono działalność, jest odpowiednio przygotowane. Ma to na celu uniemożliwienie wyłudzenia VAT w ramach tzw. karuzel podatkowych. Skutkiem jest jednak to, że uczciwi podatnicy muszą długo czekać, aby znaleźć się w bazie podatników VAT czynnych. Podsumowując, przedsiębiorca, który chce rozliczać VAT na zasadach ogólnych, powinien jak najszybciej złożyć wniosek VAT-R z rezygnacją ze zwolnienia podmiotowego. ©?

—rozm. Aleksandra Tarka

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL