fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Marek Kobylański: Moc sprawcza wirusa

Adobe Stock
Epidemia zmieniła wiele. Również skarbówkę. Tylko czy przyjazne dla biznesu rozwiązania nie znikną wraz z zarazą?

Trudno znaleźć dziedzinę życia, która nie odczułaby wirusa. Do ograniczeń w kontaktach międzyludzkich musiały dostosować się także urzędy ze swoimi procedurami. Sprawy administracyjne i sądowe zostały zawieszone, ale przyszło olśnienie: wiele rzeczy można załatwić drogą elektroniczną. Pojawiają się też coraz to nowe ułatwienia w kolejnych tarczach.

Okazuje się też, że zagrożenie zmienia podejście skarbówki do interpretowania przepisów. W jednym z ostatnich swoich wyjaśnień w czasie walki z koronawirusem zgodziła się na przechowywanie faktur w tzw. chmurze. Przedsiębiorca może zniszczyć oryginały, a podatki rozliczać na podstawie cyfrowych kopii. Coś, co dotychczas było nie do pomyślenia, w dobie epidemii stało się dopuszczalne.

Czy to pozytywna moc sprawcza wirusa pozwala dochodzić do racjonalnych wniosków, że dziś papier nie jest najważniejszy? Oby chodziło właśnie o to.

Bo może jest inny powód? Na przykład urzędnicy wydający interpretacje stwierdzili, że w dobie walki z epidemią na każdym możliwym froncie trzeba też odciąć możliwość przenoszenia wirusa na fakturach? Dlatego lepiej wysłać dane do chmury, a papier zniszczyć.

Wolałbym, aby powodem tej racjonalnej interpretacji była chęć ułatwienia życia przedsiębiorcom. Oby się nie okazało, że pozytywne nastawienie skarbówki minie wraz ze strachem przed zakażeniem. Bo jeśli to tylko wirus ukazuje administracji, jak wiele rzeczy można załatwić elektronicznie i jak mało trzeba przechowywać na papierze, to możemy się spodziewać szybkiego odwrotu pożytecznego trendu i powrotu biurokracji w pełnej krasie z czasów sprzed zarazy.

No dobrze, epidemia niech zniknie jak najszybciej, ale zdrowe rozumowanie, które uruchomiła, niechże pozostanie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA