Reklama

Anna Wojda: Prawnicy nie są wyjątkowi

Pandemia dotyczy wszystkich. Nie ma więc powodu, by wokół sądownictwa tworzyć bańkę i otaczać je specjalną troską. Mile widziane byłoby raczej znalezienie rozwiązań, a nie szukanie problemów, których i tak nie brak.

Aktualizacja: 25.02.2021 19:26 Publikacja: 25.02.2021 19:25

Anna Wojda: Prawnicy nie są wyjątkowi

Foto: Adobe Stock

Najnowszy rządowy projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego budzi wśród prawników duże emocje. Przewiduje on, że rozprawy i posiedzenia będą się odbywać zdalnie, a jeśli nie będzie takiej możliwości (a to się niestety często zdarza), trafią na posiedzenie niejawne. Czyli bez udziału stron i pełnomocników. Postępowanie dowodowe sprowadzi się do formy pisemnej. I to zdaniem prawników rozwiązanie trudne do pogodzenia z zasadą jawności postępowania. Może przypomnę, że podobne, czyli kierowanie spraw na posiedzenia niejawne, obowiązuje już w sądach administracyjnych. I jak mówił prezes Izby Finansowej NSA sędzia Jan Rudowski w wywiadzie dla „Rz", pomaga rozładować zatory i skrócić oczekiwanie na załatwienie sprawy. A o to przecież wielokrotnie apelowali prawnicy: że trzeba przyspieszyć procesy, zwłaszcza w czasie pandemii, bo rosną zaległości. Gdy wreszcie jest na to szansa, słychać tylko krytykę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Krzysztof A. Kowalczyk: Składka jak demokracja socjalistyczna
Opinie Prawne
Piotr Mgłosiek: Minister sprawiedliwości powiększa bezprawie w sądach
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Reklama
Reklama