Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.02.2020 21:15 Publikacja: 09.02.2020 21:00
Foto: Pixabay
Temat kredytów frankowych wciąż budzi ogromne emocje. Wszak chodzi nie tylko o reputację instytucji zaufania publicznego, ale i o miliardowe kwoty, które klienci banków dzięki jesiennemu wyrokowi TSUE próbują odzyskać za niedozwolone klauzule w umowach kredytowych. Banki zaś starają się przeciągać sprawy w nieskończoność, korzystając m.in. z coraz bardziej niestabilnego systemu sądowego w Polsce.
Sytuacja nie jest zero-jedynkowa. Frankowych kredytów hipotecznych w Polsce ubywa, jednak wciąż jest ich mnóstwo – około pół miliona, z wartością zobowiązań przekraczającą 100 mld zł. To tyle co jedna dziesiąta wszystkich oszczędności Polaków zgromadzonych w bankach. Jednak umowa umowie nierówna. Banki stosowały i zmieniały w czasie rozwiązania i zapisy prawne, zbyt często stosując jednak niedozwolone klauzule. Z drugiej strony wśród samych frankowiczów są tacy, którzy nie mieli wyjścia – ze względu na ograniczoną zdolność kredytową bank oferował im 10–20 lat temu tylko „tańszy" (ze względu na niższe oprocentowanie) kredyt hipoteczny w szwajcarskiej walucie. Są jednak i tacy, którzy mieli wybór pomiędzy kredytem frankowym a droższym wówczas w złotych i wybrali ten pierwszy, bo dzięki temu mogli kupić większe mieszkanie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Bez alternatywnych strategii perspektywy ukraińskiej gospodarki na rok 2026 wydają się wysoce niepewne – zwłaszc...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kapitał zasilający polskie start-upy właśnie wysechł jak kałuża w czas suszy. Czy projekt europejskiej unii kapi...
Hutnictwo to strategiczna gałąź gospodarki, której znaczenie, w związku z transformacją energetyczną, będzie tyl...
Etapowe upłynnienie aktywów Skarbu Państwa może przynieść niemałe wpływy do budżetu. I pomóc w przywróceniu zach...
Zmagający się z wieloma zmartwieniami premier przypomniał ostatnio o niezwykłym sukcesie: pod względem siły naby...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas