Jedna szczepionka przeciw grypie dziennie na aptekę

Jedna szczepionka przeciwko grypie dziennie – takie limity sprzedaży wyznaczają hurtownie farmaceutom.

Aktualizacja: 04.09.2020 10:38 Publikacja: 03.09.2020 19:19

Jedna szczepionka przeciw grypie dziennie na aptekę

Foto: Adobe Stock

Sezon grypowy jeszcze się nie rozpoczął, a w aptekach trudno kupić szczepionkę przeciwko grypie – rozchodzą się one w kilkanaście minut, klienci zapisują się na listy. To sytuacja niespotykana.

Mgr Mariusz Politowicz, farmaceuta i właściciel apteki w Pleszewie, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, siedem pierwszych szczepionek z 20- tu zamówionych w hurtowni, sprzedał trzy dni temu w ciągu 20 minut. - Kolejne siedem mam dostać 10 września i sześć w październiku - wylicza. Dopytywał czy jest możliwość zamówienia większej liczby, ale usłyszał, że „raczej nie".

Podobnie mgr Marcin Piątek z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy z zamówionych 60 sztuk dostał tylko dwie. – Hurtownia zastrzegła, że nie gwarantuje, że będzie w stanie zrealizować w pełni. To tyle, ile ostrożnie zamówiłem w zeszłym roku, kiedy dziesięć wyrzuciłem. Teraz zeszłyby na pniu, bo zainteresowanie jest dużo większe niż rok temu. Zresztą, podobnie jak szczepionkami przeciwko pneumokokom, których już nie ma – mówi mgr Piątek.

Mgr Kamil Furtak z Wrocławia, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, usłyszał w hurtowni, że limit na aptekę to jedna szczepionka dziennie.

Tomasz Rosiński, dyrektor ds. handlowych Centrali Farmaceutycznej CEFARM (jeden z największych dystrybutorów leków na polskim rynku) przyznaje, że szczepionkę przeciwko grypie hurtownie dopiero zaczynają dostawać. – Będzie ona dostarczana przez producentów partiami. Ile otrzymamy finalnie – nie można tego na dzień dzisiejszy określić. Zapotrzebowanie – dzisiaj ogromne, ale nie można się dziś temu dziwić, gdyż producenci dopiero zaczynają lub planują zacząć dostarczać szczepionkę – tłumaczy Rosiński.

Tegoroczny sezon grypowy będzie wyjątkowy, ponieważ najprawdopodobniej zbiegnie się w czasie z drugą falą epidemii koronawirusa. Lekarze, ale także główny inspektor sanitarny i Ministerstwo Zdrowia oraz Komisja Europejska od wakacji apelują, by szczepić się na grypę, bo pomoże to odciążyć system zdrowia w czasach Covid-19.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że resort „ma potwierdzoną gotowość dostaw 1,8 mln szczepionek i realną szansę na kolejne 200 tys., co razem daje 2 mln". Tyle że zapotrzebowanie na szczepionki na grypę w zwiększonej ilości zgłosiły wszystkie kraje, np. USA zamówiły w tym roku rekordową ilość nawet 179 mln sztuk.

– Możliwości producentów są ograniczone, a epidemia Covid-19 zrobiła szczepionkom na grypę reklamę – dodaje mgr Politowicz. Czy można było więc przewidzieć wzrost zainteresowania i po prostu u producentów zamówić więcej? – Zamówienie na tegoroczne szczepionki było realizowane przed wybuchem pandemii Covid-19, a zainteresowanie szczepieniami może w tym roku być wyższe – przyznaje Dominika Walczak, rzeczniczka GIF.

Szanse na zwiększanie teraz liczby szczepionek przeciwko grypie są niewielkie. Pod koniec lutego każdego roku WHO podaje dominujące szczepy wirusa grypy i rozpoczyna się produkcja szczepionki. Czas produkcji szczepionki to nie mniej niż sześć miesięcy. – Dopiero po wyprodukowaniu szczepionki trafiają one do docelowych krajów, tam poddawane są badaniom i następnie dystrybuowane są do aptek – dodaje Walczak. Co roku sprowadzana jest konkretna liczba szczepionek i jest ona prognozowana w stosunku do wyszczepialności społeczeństwa w latach poprzednich.

W Polsce na grypę sezonową szczepił się dotychczas znikomy odsetek populacji – według raportu GIS w sezonie 2017/2018 tylko 3,7 proc. Polaków. W sezonie jesienno-zimowym 2019/2020 zachorowało ponad 3,8 mln osób w Polsce. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od września 2019 roku na grypę zmarło w Polsce 65 osób, a od początku 2020 roku już 62.

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem