fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Polowania z udziałem dzieci? Kontrowersyjny projekt w Sejmie

Adobe Stock
Obecnie udział dzieci w polowaniach jest zakazany, nowelizacja ustawy ma to zmienić - informuje portal Onet.pl.

Dzisiaj w Sejmie ma też odbyć się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Łowieckiego. Jak przypomina portal Onet.pl, chodzi o dopuszczenie możliwości, by w polowaniach - pod opieką rodziców - brały udział osoby poniżej 18 roku życia.

Jak czytamy w projekcie, "celem ustawy jest stworzenie szansy rodzicom bądź opiekunom prawnym dzieci wykonywania polowań w obecności lub przy udziale dzieci poniżej 18 roku życia".

Obecnie udział dzieci w polowaniach jest zakazany, nowelizacja ustawy ma to zmienić.

Pomysłodawcy zmian przekonują, że chodzi m.in. o "umożliwienie rozwoju zainteresowań dzieci, spędzenia wspólnego czasu, a w szerszym kontekście także zapewnienie rodzicom i opiekunom prawnym dzieci realizacji władzy rodzicielskiej lub sprawowanej opieki(...)".

W uzasadnieniu projektu ustawy autorzy przypominają, że w obecnym stanie prawnym udział dzieci na polowaniach kwalifikowany jest jako występek. "Stan ten kłóci się z wieloletnią tradycją łowiecką, w której dzieci od najmłodszych lat brały udział w polowaniach, zainteresowane pasjami rodziców. Wielu myśliwych będących rodzicami lub opiekunami prawnymi chce je przekazać młodszym pokoleniom".

Już pojawił się apel do posłów o odrzucenie tego projektu. Podpisała się pod nim m.in. psycholog Mirosława Kątna, przewodnicząca Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Czytaj także:

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA