fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

.Nowoczesna

Nowoczesna składa projekt ustawy o przemocy ekonomicznej

rp.pl
Seria spotkań o prawach i problemach kobiet, zapowiedź kolejnych ustaw i złożenie w poniedziałek ustawy o przemocy ekonomicznej – posłanki Nowoczesnej na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie zapowiedziały działalność związaną z Rokiem Praw Kobiet.

- Będziemy przede wszystkim będziemy rozmawiać o naszej codzienności, o problemach z jakimi jako Polki, jako kobiety, zmagamy się na co dzień - w domu, w pracy, w Sejmie, w samorządach, jak nasze prawa nie są przestrzegane albo są ograniczane – mówiła posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej.  – Będziemy rozmawiać w Sejmie, w całej Polsce  - dodała.

Projekt dotyczący przemocy ekonomicznej wprowadza to pojęcie do kodeksu karnego. Stosowanie tego typu przemocy jest penalizowane karą więzienia do lat 3. - Składamy projekt ustawy, ponieważ chcemy, aby o tej przemocy się rozmawiało, bo bardzo często kobiety, które żyją w związkach przemocowych boją się odejść od swojego partnera dlatego, że nie będą miały środków na utrzymanie. Chcemy żeby takie działania były penalizowane, żeby penalizowana była przemoc ekonomiczna. Uważamy, że także kwestia alimentacji jest formą przemocy ekonomicznej – mówiła posłanka Rosa.

Nowoczesna zapowiedziała też powrót do kilku projektów ustaw. - Pierwszą ustawą, którą złożymy ponownie są zmiany w kodeksie karnym, które mówią o rozszerzeniu ochrony przed dyskryminacją ze względu na płeć i tożsamość płciową, to jest coś, co PiS obiecało, że wdroży. złożymy też ponownie, odrzuconą przez PiS i Kukiz'15 w zeszłym roku, ustawę o ślepym pozwie, który umożliwi ściganie za mowę nienawiści w Internecie -  zapowiedziała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

Planowane są też spotkania w całym kraju związane z Rokiem Praw Kobiet – w małych i dużych miejscowościach. Pierwsze odbyło się już w Nowej Soli, kolejne odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA