fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

.Nowoczesna

Nowoczesna chce wprowadzenia "ślepego pozwu" do walki z fake news

Twitter/.Nowoczesna
Nowoczesna składa projekt ustawy, który ma zdaniem wnioskodawców pomóc w walce z fake news i ich konsekwencjami.

"Pomówienia, fake news, nieprawdziwe informacje, hejt może zniszczyć życie każdego z nas. Nowoczesna składa dziś projekt ustawy, która pomoże obywatelom i obywatelkom, pozwoli nie być bezbronnym w sytuacji hejtu, pomówienia. Liczymy na wszystkie środowiska w Sejmie, to projekt ponad ponadpartyjny - mówiła w Sejmie Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej..

"To nie jest ustawa dla polityków, to jest ustawa dla obywateli. Obywatel nie ma teraz skutecznego narzędzia w walce z hejtem na gruncie postępowania cywilnego. Możliwość wniesienia powództwa jest tylko teoretyczna, bo trzeba znać dane personalne, adres zamieszkania osoby która się tego dopuściła. Ale jak wiemy w internecie są to przeważnie wpisy anonimowe" - mówił na konferencji mecenas Marcin Oźminkowski.

Projekt Nowoczesnej wprowadza do systemu prawnego instytucję tzw. ślepego pozwu. "To instytucja znana np. w prawie amerykańskim. Gdyby dziś obywatel pomówiony w internecie chciał uzyskać dane personalne sprawcy takiego naruszenia, to jest to prawdziwa droga przez mękę. Cała procedura jest całkowicie nieskuteczna. Nasza ustawa - projekt nowelizacja kpc - daje to, że obywatel którego dotknie wpis szkalujący, fake news ma możliwość złożenia pozwu bez wskazywania szczegółowych danych personalnych sprawcy Sąd ma instrumenty, które w prosty sposób umożliwią identyfikację. To nie jest droga dla wszystkich, ale przede wszystkim skupiliśmy się, by szczególna droga obowiązywała gdy wyraźnie rozgraniczony jest sprawca i ofiara naruszenia" - przekonywał Oźminkowski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA