Chi雟kie media pa雟twowe poinformowa造, 瞠HL-2M w centrum badawczym w Chengduzacznie dzia豉 w 2020 roku.
Technologia syntezy j鉅rowej - 章cz鉍a, a nie rozszczepiaj鉍a atomy w celu wytworzenia energii w procesie naladuj鉍ym S這鎍e - od dawna od dawna uwa瘸na jest za gwarancj nieko鎍z鉍ych si dostaw czystej energii.
Do tej pory naukowcy nie byli wstanie opracowa rozwi頊ania, kt鏎e by這by w stanie wytwarza wi璚ej energii ni zu篡wa si podczas tego procesu.
Chiny s w grupie kilku pa雟tw i prywatnych firm, kt鏎e pracuj nad wdro瞠niem takiego rozwi頊ania.
- Nie ma gwarancji, 瞠 wszystkie te problemy zostan rozwi頊ane. Ale jeli tego nie zrobimy, problemy na pewno nie zostan rozwi頊ane - m闚i o opanowaniu syntezy j鉅rowejprofesor fizyki na Uniwersytecie Tsinghua w PekinieGao Zhe.
Przeciwnicy technologii j鉅rowej jako zamiennika dla paliw kopalnych uwa瘸j, 瞠 jest to zbyt drogie i niepraktyczne, by sta si realn alternatyw, jednak nie powstrzymuje to wysi趾闚 naukowc闚 na ca造m wiecie, aby znale rozwi頊anie.
Chiny, razem zUni Europejsk, USA, Indiami, Japoni, Kore Po逝dniow i Rosj, s cz這nkamiMi璠zynarodowego Eksperymentalnego Reaktora Termonuklearnego (ITER). To najdro窺zy mi璠zynarodowy projekt naukowy, kt鏎ego warto to ok. 20 mld dolar闚. W ramach badania stworzony na po逝dniu Francji reaktor termoj鉅rowy, kt鏎y wyprodukowa energi na ma章 skal.
ITER ma zacz寞 dzia豉 w 2025 roku. Prowadzone m.in. we Francji i w Chinach badania wykorzystuj tokamaki, urz鉅zenia do przeprowadzenia kontrolowanych reakcji termoj鉅rowych. Wynalazek ten zosta opracowany przez Zwi頊ek Radziecki w latach 60.