Chiny przerywają milczenie w sprawie aktywności wojskowej w pobliżu Tajwanu

Chińskie Ministerstwo Obrony w piątek po raz pierwszy odniosło się do doniesień o wzmożonej aktywności wojskowej w rejonie Tajwanu w ostatnich dniach.

Publikacja: 13.12.2024 05:22

Chiński bombowiec H-6

Chiński bombowiec H-6

Foto: Joint Staff Office of the Defense Ministry of Japan/Handout via REUTERS

arb

W wydanym przez resort obrony Chin oświadczeniu czytamy, że to Pekin decyduje o tym, czy będzie organizował ćwiczenia wojskowe w rejonie wyspy, którą Chiny uważają za zbuntowaną prowincję. Chiny nigdy nie wyrzekły się siły, jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

Ministerstwo Obrony Chin: Nie będziemy działać łagodnie w walce przeciw niepodległości Tajwanu

Ministerstwo Obrony Tajwanu od poniedziałku informowało o wzmożonej aktywności chińskiego lotnictwa i marynarki wojennej w rejonie wyspy. W związku z obserwowanymi ruchami chińskiej armii Tajwan uruchomił specjalne centrum zarządzania kryzysowego.

Chiny nie wydały żadnego komunikatu w sprawie organizacji ćwiczeń wojskowych w rejonie Tajwanu.

Czytaj więcej

Tajwan informuje o wzmożonej aktywności wojskowej Chin wokół wyspy

W piątkowym oświadczeniu, które jest odpowiedzią na pytanie czy Chiny zorganizowały ćwiczenia wojskowe w rejonie wyspy w reakcji na wizytę prezydenta Tajwanu Lai Ching-te na Hawajach i na wyspie Guam, która jest amerykańskim terytorium nieinkorporowanym, resort obrony Chin cytuje Sun Zi, autora najstarszego na świecie podręcznika sztuki wojennej.

„Tak jak woda nie ma stałego kształtu, tak w działaniach wojennych nie ma stałych warunków” - czytamy w oświadczeniu. „To czy organizować, czy nie organizować ćwiczenia i kiedy je organizować zależy od nas samych i od sytuacji, z jaką się mierzymy” - przekonuje Ministerstwo Obrony Chin.

Tak jak woda nie ma stałego kształtu, tak w działaniach wojennych nie ma stałych warunków

Fragment oświadczenia resortu obrony Chin

„Niezależnie od tego czy ćwiczenia były zorganizowane, czy nie, Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nie będzie nieobecna i nie będzie działać łagodnie w walce przeciwko niepodległości (Tajwanu) i na rzecz zjednoczenia (z Tajwanem)” - podkreśla resort obrony Chin.

Ministerstwo Obrony Chin ostrzegło też, że poleganie na „obcych siłach w dążeniu do niepodległości” zostanie surowo ukarane i „jest skazane na klęskę”.

Chiny organizowały już w 2024 roku duże ćwiczenia wojskowe w rejonie Tajwanu

Chiny zorganizowały w 2024 roku dwa razy duże ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Ostatnie takie ćwiczenia miały miejsce w październiku, w czasie, gdy Tajwan obchodził święto narodowe. Pekin informował wówczas, że ćwiczenia są ostrzeżeniem przed „aktami separatystycznymi”.

W czwartek resort obrony Tajwanu zakończył prace centrum kryzysowego, co było sygnałem, iż działania wojskowe Chin w rejonie wyspy zakończyły się.

W piątek rano Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że w ciągu doby w rejonie wyspy pojawiło się 12 chińskich samolotów wojskowych. Dzień wcześniej było ich 34.

Z kolei tajwańska straż przybrzeżna poinformowała, że dziewięć chińskich jednostek nawodnych straży przybrzeżnej, które znajdowały się w pobliżu południowo-wschodniego i południowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu, odpłynęło w kierunku północnym.

Polityka
Wybory pokazały, że Donald Trump jednoczy Kanadyjczyków
Polityka
Liberałowie wygrywają wybory w Kanadzie. Donald Trump znów pisze o aneksji sąsiada
Polityka
Przyszły rząd Friedricha Merza na razie niekompletny
Polityka
Wołodymyr Zełenski nie przyjedzie do Warszawy na szczyt Trójmorza
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Jest wyrok. Były prezydent Ukrainy skazany na 15 lat więzienia