fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Minecraft ocali ginący język?

materiały prasowe
Język elfdalski, którym niegdyś posługiwali się wikingowie, a dziś znają go niektórzy mieszkańcy gminy Älvdalen może zostać ocalony dzięki grze Minecraft - czytamy w thelocal.se.

Grupa miłośników języka elfdalskiego (aż do XX wieku zapisywany był pismem runicznym) z USA i Szwecji odtwarza wioskę Älvdalen i jej otoczenie w świecie gry Minecraft. Rozmowy w wiosce mają być prowadzone wyłącznie w języku elfdalskim.

- Chcemy pomóc w ocaleniu języka - mówi 25-letni Amerykanin Christoffer Pennington, który mieszka w Szwecji wraz z pochodzącą z tego kraju żoną, Emilią Stjernfeldt. Para odkryła język elfdalski, jeszcze w czasach, gdy mężczyzna mieszkał w USA, a Emilia w Sztokholmie. Jako, że narzeczeni często grali w Minecrafta, postanowili odtworzyć w świecie gry gminę Älvdalen, w której wciąż używa się ginącego języka.

Ubiegłego lata para odwiedziła Älvdalen, gdzie wzięła udział w kursie języka elfdalskiego. 

W budowie wioski w świecie Minecrafta pomagają im trzy Amerykanki i nastolatek z północnej Szwecji - wszyscy oni są również pasjonatami elfdalskiego.

Jak dotąd udało się odtworzyć część wioski. - Chcemy sprawić, by nauka elfdalskiej gramatyki, historii i kultury łączyła się z zabawą za pośrednictwem medium, z którego młodzi ludzie korzystają - tak Stjernfeldt tłumaczy, dlaczego do ratowania języka sięgnięto po Minecraft.

- Zabawa będzie opierać się na pytaniach i odpowiedziach. Można będzie grać z innymi, lub samemu - zapowiada Christoffer. Oprócz języka elfdalskiego gracze poznają też kulturę i historię jego użytkowników.

- Minecraft to umożliwia, gwarantując jednocześnie, że nie zarabiamy na tym - wyjaśnia Christoffer.

Elfdalski fragment Minecrafta ma być gotowy w drugiej połowie 2018 roku.

Stjernfeldt liczy, że w taki sam sposób będzie można ocalić również inne języki i kultury.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA