Ulga mieszkaniowa nie dla spadkobiercy

Wdowiec nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej, jeśli jego żona sprzedała przed śmiercią nieruchomość i nie zdążyła jej rozliczyć.

Aktualizacja: 28.12.2018 16:53 Publikacja: 28.12.2018 08:08

Ulga mieszkaniowa nie dla spadkobiercy

Foto: 123RF

Spadkobierca musi zapłacić za zmarłego podatek dochodowy, ale nie skorzysta z przysługujących mu ulg – wynika z przepisów. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w interpretacji, jak należy je stosować.

Czytaj także: Ulga mieszkaniowa: fiskus stawia nowe warunki

Sprawa dotyczyła podatnika, którego żona w 2015 r. nabyła mieszkanie w spadku po rodzicach i sprzedała w 2017 r. Miała zamiar skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Chciała spłacić kredyt na zakup domu, który należał do obojga małżonków. Zmarła jednak przed rozliczeniem za 2017 r. Nie zdążyła złożyć zeznania PIT-39 i poinformować urzędu o swoich planach. Mężczyzna zapytał, czy w tej sytuacji on może skorzystać z ulgi.

Dyrektor KIS odpowiedział, że wnioskodawca nie może rozliczyć ulgi w imieniu żony, gdyż sukcesji nie podlegają prawa i obowiązki osobiste ściśle związane z osobą zmarłego. Należy do nich zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zgodnie z art. 97 § 1 ordynacji podatkowej spadkobiercy przejmują majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Dyrektor KIS wyjaśnił, że do praw majątkowych zalicza się np. prawo do zwrotu nadpłaty, do zwrotu podatku czy niewykorzystane prawo do rozłożenia zapłaty na raty. Z kolei do obowiązków majątkowych można zaliczyć: obowiązek zapłaty zaległości podatkowych czy zapłaty odsetek za zwłokę.

„Prawo do ulgi przysługuje wyłącznie podatnikowi, który spełni warunki do skorzystania z niego. W momencie śmierci żony wygasło uprawnienie do zwolnienia, gdyż miało ono charakter osobisty i nie mogło też być przejęte przez spadkobierców. Wnioskodawca jako spadkobierca nie będzie uprawniony do zwolnienia od podatku przysługującego spadkodawcy, gdyż nie jest ono objęte sukcesją, o której mowa w art. 97 § 1 ordynacji podatkowej" – czytamy w interpretacji.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że skoro mieszkanie zostało sprzedane przed upływem pięciu lat od nabycia, to dochód ze sprzedaży jest opodatkowany stawką 19 proc. Mówi o tym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Obowiązek uiszczenia podatku od dochodu uzyskanego przez zmarłego przechodzi na jego spadkobierców.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-2.4011.434.2018.1.DJ

Spadkobierca musi zapłacić za zmarłego podatek dochodowy, ale nie skorzysta z przysługujących mu ulg – wynika z przepisów. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w interpretacji, jak należy je stosować.

Czytaj także: Ulga mieszkaniowa: fiskus stawia nowe warunki

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP