fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nowe wzory wniosków w sprawach budowlanych

123RF
Inwestor ma wreszcie szansę na to, by szybciej uporać się z załatwianiem formalności budowlanych.

17 grudnia wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie nowych wzorów wniosków w sprawach budowlanych. Minister infrastruktury i budownictwa przygotował je pod wpływem krytycznych uwag do wzorów obowiązujących od roku, jakie nadesłały do niego samorządy i inwestorzy. Twierdzili, że są zbyt skomplikowane, a wiele z żądanych informacji jest zbędnych. Co ciekawe, wzory miały uprościć załatwianie formalności budowlanych, a urzędnikom zmniejszyć ilość pracy. Stało się jednak odwrotnie. Wchodzące teraz w życie wzory mają nie powielać popełnionych już błędów.

Dla pozwolenia na budowę i rozbiórkę będzie obowiązywał taki sam rodzaj formularza. Jednocześnie we wzorze pozwolenia na budowę (lub rozbiórki) ograniczona zostaje liczba informacji podawanych przez inwestora. Nie trzeba będzie np. podawać liczby inwestorów, pełnomocnika, rodzaju planowanej inwestycji.

Według ministerstwa informacje te są niepotrzebne. Liczbę inwestorów starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) może ustalić na podstawie danych ujawnianych przez inwestorów, a dane pełnomocnika wynikają z załączanego do wniosku pełnomocnictwa. Informacje o pełnomocnictwie zostaną usunięte także ze wzoru oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. DzU z 16 września 2016 r., poz. 1493

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA