Projektant ustala wpływ inwestycji na nasłonecznienie budynków - wyrok NSA

Im gęstsza zabudowa, tym może być mniej słońca. Wystarczy, że w pokojach będzie przez 1,6 godziny w ciągu dnia.

Aktualizacja: 04.11.2016 08:48 Publikacja: 04.11.2016 06:51

Projektant ustala wpływ inwestycji na nasłonecznienie budynków - wyrok NSA

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Nowy blok w sąsiedztwie wywołuje zawsze niepokój. Mieszkańcy obawiają się wpływu inwestycji na ich domy.

To było też powodem sporu, który w czwartek rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Przesądził on, że to projektant ustala wpływ inwestycji na nasłonecznienie budynków. A pokazanie przez wspólnotę mieszkaniową zdjęć, że teraz w mieszkaniach jest ciemno, to zdecydowanie za mało, by przyznać jej rację.

Mieszkanie jak nora

Spór dotyczył inwestycji w Toruniu. Lokalny deweloper postanowił wybudować budynek wielorodzinny z usługami na parterze i garażem podziemnym. Prezydent miasta wydał pozwolenie na budowę.

Nie spodobało się to właścicielom mieszkań znajdujących się w bliskim sąsiedztwie inwestycji. Tuż za ich oknami miał bowiem powstać nowy blok. Odwołali się więc do wojewody kujawsko-pomorskiego.

Ich zdaniem budynek zabierze im światło i w mieszkaniach będzie ciemno. Projekt budowlany narusza normy z rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie (dalej: rozporządzenie).

Wspólnota mieszkaniowa wnioskowała o powołanie biegłego.

Wojewoda nie powołał biegłego, ani też nie uwzględnił skargi. Zacytował natomiast § 60 tego rozporządzenia. Wynika z niego, że pokoje w mieszkaniu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej trzy godziny w dniach równonocy, tj. 21 marca i 21 września w godzinach 7–17. Przy czym w zabudowie śródmiejskiej – tak jak w tym wypadku – dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,6 godziny.

Kwestionowany projekt został sporządzony zgodnie z tym przepisem. W budynku wspólnoty pełne nasłonecznienie jest zaś w godz. 12–14.30.

Wojewoda nie uwzględnił też zdjęć przedstawionych przez wspólnotę. Miały one mu uzmysłowić, jak negatywny wpływ na ich lokale ma nowa inwestycja. Według niego nie wiadomo, kiedy dokładnie te zdjęcia zostały zrobione. A przy ustalaniu pod uwagę bierze się tylko te dwa dni równonocy.

Stronniczy projektant

Wspólnota mieszkaniowa z Torunia odwołała się najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a później do NSA.

W obu wypadkach twierdziła, że trzeba powołać obiektywnego biegłego, projektanta wynajął przecież deweloper, jest więc stronniczy.

I w tym wypadku jednak przegrała. Zarówno WSA, jak i później NSA twierdziły, że to projektant przeprowadza analizę nasłonecznienia. Dopiero gdy projekt budowlany razem z wnioskiem o wydanie pozwolenia trafi do starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) i poweźmie on wątpliwości, ma prawo powołać w sprawie osobę, która wykona ekspertyzę.

Widocznie w tym wypadku nie było to potrzebne.

Sygnatura akt: II OSK 191/15

Opinia

Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana

Nikt nie chce, by nowy blok w sąsiedztwie zabierał mu słońce, mieszkanie stało się ponure i straciło na wartości. Dostęp do słońca jest więc częstym powodem sporów. To projektant ustala, czy nowy budynek będzie wpływał na dostęp słońca do domów wcześniej wybudowanych. Z tego tytułu ponosi też odpowiedzialność zawodową i cywilną. Sporo by więc ryzykował, gdyby celowo ustalił nieprawdę dla swojego zleceniodawcy. Linijkę słońca ustala się w prosty sposób albo za pomocą programów komputerowych, albo ręcznie, wykorzystując wykres nasłonecznienia. Wykres przykłada się do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i sprawdza, jaki jest kąt padania promieni słonecznych do pomieszczeń, w których będą przebywać ludzie, i jak długo słońce będzie w nich operować w dniach równonocy, tj. 21 marca i 21 września.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego