Prawo budowlane: łatwiej będzie stawiać paczkomaty, bankomaty, biletomaty

Automaty na paczki, soki czy pieniądze będą zwolnione z formalności budowlanych. Dziś często potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Aktualizacja: 01.08.2019 18:56 Publikacja: 01.08.2019 18:02

Prawo budowlane: łatwiej będzie stawiać paczkomaty, bankomaty, biletomaty

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce, by jesienią tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące procedur budowlanych. Nie będzie m.in. żadnych formalności w wypadku automatów na paczki, sprzedających napoje. Instalacja gazowa wewnątrz budynku nie będzie wymagała pozwolenia na budowę.

Czytaj także: Paczkomaty InPost: czy potrzebują pozwolenia na budowę

Paczki bez formalności

Projekt dotyczy nowelizacji prawa budowlanego. Przyjął ją Komitet Stały Rady Ministrów.

– Proponujemy, by biletomaty, wpłatomaty, a także automaty: sprzedające, na paczki, przechowujące przesyłki lub służące do wykonywania innego rodzaju usług – o wysokości do 3 m włącznie – były zwolnione z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia – tłumaczy Zbigniew Przybysz z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

– Rynek różnego typu automatów rozwija się i nie ma potrzeby w ten sposób go ograniczać – podkreśla Zbigniew Przybysz. W ten sposób MIiR rozwieje wątpliwości, jakie zasiał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 stycznia WSA, stwierdzając, że paczkomat InPostu jest obiektem budowlanym. Według sądu to, że definicja obiektu budowlanego nie wymienia wprost automatu na paczki, nie oznacza jeszcze, że ten nim nie jest. A skoro jest takim obiektem, to wymaga pozwolenia na budowę, chyba że inwestor wykaże, że chce postawić automat na nie dłużej niż 180 dni. Wówczas inwestor ma obowiązek zgłosić zamiar jego budowy.

Wielu prawników uważa, że przepisy nie nakładają obowiązku uzyskiwania pozwolenia budowlanego na automaty na paczki. Jest to bowiem urządzenie wolno stojące i nie jest na trwałe związane z podłożem.

Dobry kierunek

Uproszczenia dotyczące automatów chwali Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnicy Budowlana.

– Prawa budowlane nie powinno zawierać uregulowań proceduralnych dotyczących różnego typu automatów. Powinna to być domena przepisów przestrzennych. Duże znaczenie ma bowiem ich lokalizowanie w miejscach publicznych. Nie mogą ich zaśmiecać i znajdować się w dowolnym miejscu – podkreśla Mariola Berdysz.

Mieszane uczucia ma natomiast Rafał Dębowski, adwokat.

– Moim zdaniem powinna być jednak kontrola nad tego typu urządzeniami. Stają się one coraz bardziej popularne. Znajdują się praktycznie wszędzie, i nie zawsze tam, gdzie powinny, np. na granicy działek. Nie powinno się więc pozostawiać inwestorom do ich uznania, gdzie będą stawiać te urządzenia – uważa mec. Rafał Dębowski.

Bez giętkiej rurki

– Nowelizacja ma zwolnić z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę instalacje gazowe wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku oraz przydomowe tarasy naziemne. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej – wyjaśnia Zbigniew Przybysz.

– Moim zdaniem to dobre rozwiązanie. Nad wykonaniem instalacji gazu będzie miał kontrolę nadal starosta. W razie wątpliwości zawsze będzie mógł zgłosić sprzeciw i nałożyć obowiązek pozwolenia na budowę – tłumaczy dyrektor Berdysz.

I dodaje, że dziś na instalację gazową wewnątrz budynku trzeba mieć pozwolenia na budowę. Tymczasem najczęściej chodzi o skrócenie lub wydłużenie instalacji w związku z przeniesieniem kuchni gazowej. Wiele osób omija ten wymóg i wydłuża instalację poprzez elastyczną rurkę. Po zmianach zniknie ten absurd – twierdzi Mariola Berdysz.

Pięć lat i escape room

Projekt nowelizacji prawa budowanego przewiduje, że będzie można wystąpić o stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę lub na użytkowanie tylko przez pięć lat. Dziś jest to możliwe nawet po wielu latach. Nie ma bowiem takiego ograniczenia.

– W obecnym stanie prawnym nieważność pozwolenia na budowę można stwierdzić wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadzi to do niepewności prawnej. Nowe rozwiązania sprawią, że po pięciu latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej podważyć – wyjaśnia Zbigniew Przybysz.

W projekcie znalazły się również rozwiązania dotyczące escape roomów. Są one ściśle związane z koszalińską tragedią. W pożarze pokoju zagadek zginęły dziewczynki świętujące urodziny jednej z nich.

– Przy zmianie sposobu użytkowania, np. mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room, konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej – dodaje Zbigniew Przybysz.

Dzięki temu ma być bezpieczniej dla korzystających z tego rodzaju usług.

Etap legislacyjny: po Komitecie Stałym Rady Ministrów

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce, by jesienią tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące procedur budowlanych. Nie będzie m.in. żadnych formalności w wypadku automatów na paczki, sprzedających napoje. Instalacja gazowa wewnątrz budynku nie będzie wymagała pozwolenia na budowę.

Czytaj także: Paczkomaty InPost: czy potrzebują pozwolenia na budowę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego