fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Mniej formalności w prawie budowlanym

123RF
Inwestor będzie szybciej uzyskiwać decyzję środowiskową. Z przepisów znikną bowiem niektóre bariery biurokratyczne.

Będą uproszczenia w formalnościach środowiskowych. W środę Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnych dokonała pierwszego czytania projektu w tej sprawie.

Chodzi o rządowy projekt zmian do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie oraz udziale społeczeństwa w ochronie środowiska. Projekt zmienia definicję obszaru, na który oddziałuje przedsięwzięcie. Wprowadza kryterium odległości, które wyniesie 100 m.

Dzięki temu będzie dokładnie wiadomo, jaki obszar jest poddawany analizie przed wydaniem decyzji środowiskowej. Obecnie bywa z tym różnie, co wywołuje w praktyce wiele problemów.

Inwestor ubiegający się o przedłużenie terminu ważności decyzji środowiskowej nie będzie musiał wykazywać, że przedsięwzięcie realizuje w etapach. Wniosek w tej sprawie ma się składać po upływie pięciu lat od dnia, w którym „przedłużana" decyzja stała się ostateczna.

Do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej nie trzeba już będzie dołączać wypisów z rejestru gruntów.

Projekt dotyczy również transgranicznych postępowań. Znosi obowiązek tłumaczenia przez inwestorów dokumentacji na języki wszystkich państw, na których prowadzone jest przedsięwzięcie. Wystarczy, że będzie ona przetłumaczona na angielski.

Zniknie też obowiązek tłumaczenia dokumentacji, która nie jest przekazywana przez generalnego dyrektora ochrony środowiska.

Etap legislacyjny: przed II czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA