Jakie zagrożenia mogą pojawić się w związku z zakupem budynku letniskowego

O tym, jakie zagrożenia mogą pojawić się w związku z zakupem budynku letniskowego, mówi Rafał Dębowski, adwokat specjalizujący się w prawie nieruchomości.

Aktualizacja: 04.06.2020 18:15 Publikacja: 04.06.2020 17:25

Jakie zagrożenia mogą pojawić się w związku z zakupem budynku letniskowego

Foto: AdobeStock

Gdy kupujemy dom letniskowy, na co powinnyśmy zwrócić uwagę?

Warto sprawdzić status prawny nie tylko gruntu, ale i domu, który na nim stoi. Sprzedający powinien też pokazać komplet dokumentów, a mianowicie pozwolenia na budowę czy decyzję dopuszczającą do użytkowania interesującego nas domu. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie oczywiste.

Bo możemy kupić samowolę budowlaną?

Dokładnie tak. Przy czym samowolą będzie nie tylko dom postawiony bez pozwolenia na budowę, ale i jego rozbudowa, jeżeli poprzedni jego właściciel nie zadbał o odpowiednie formalności budowlane.

Czytaj w poradniku:

Jak bezpiecznie kupić grunt pod domek letniskowy

Własny kawałek ziemi w mieście

Co warto wiedzieć o zakupie działki letniskowej

Oznacza to, że kupując taki dom, kupujemy razem z nim spore kłopoty. W przyszłości możemy mieć problemy z jego legalną rozbudową.

A jeżeli powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zainteresuje się naszą działką, możliwe są dwa scenariusze. Może się okazać, że dom wolno zalegalizować, ale musimy uregulować opłatę legalizacyjną. A ta wcale nie jest mała. A jak jej nie zapłacimy, grozi nam rozbiórka.

Bywa i tak, że legalizacja nie jest w ogóle możliwa, bo np. dom stoi na terenach zalewowych. Wtedy powiatowy inspektor wydaje nakaz rozbiórki domu, a my musimy się mu podporządkować.

W stosunku do poprzedniego właściciela działki przysługuje nam jedynie roszczenie cywilnoprawne z tytuły rękojmi. By z niego skorzystać, musimy wikłać się w wieloletni, kosztowny proces sądowy. I nie mamy żądnej gwarancji, że to nam sąd przyzna rację.

Z moich obserwacji wynika, że wiele działek rekreacyjnych w pobliżu rzek znajduje się na terenach przed wałami przeciwpowodziowymi. To legalne?

I tak, i nie. Przed wieloma laty nie było zakazów budowania na terenach zalewowych. Dlatego stare domy były budowane raczej legalnie. Obecnie jest to zabronione.

Osoba, która kupuje dziś działkę na terenach zalewowych pod budowę domu letniskowego, naraża się nie tylko na to, że w przyszłości woda może zniszczyć nasadzenia lub dom, ale też na reperkusje prawne. Będzie to na pewno samowola, której nie da się zalegalizować. Dom trzeba będzie rozebrać.

Można też trafić na superoferty sprzedaży, kuszące własną prywatną plażą, dostępem do jeziora czy rzeki. Co oczywiście odpowiednio kosztuje.

W polskich realiach prywatna plaża lub dostęp do jeziora jest najczęściej fikcją. Prawo wodne nakazuje pozostawić swobodny dostęp do wody. Nie wolno też stawiać parkanów do samej rzeki czy jeziora. Jest to nielegalne. Owszem, zdarzają się prywatne stawy czy jeziora, ale to raczej rzadkość. Pułapek tego typu może być znacznie więcej.

A konkretnie?

Często sprzedaje się działki położone w otoczeniu pięknej przyrody. Nierzadko później okazuje się, że znajdują się one na terenach chronionych przyrodniczo. A to oznacza, że ich zabudowa może się okazać niemożliwa.

Jeżeli na nieruchomości blisko rezerwatu stoi piękny dom, powinno się dokładnie sprawdzić, czy oby na 100 proc. jest on legalny, bo może dotychczasowi właściciele dla pięknych widoków zlekceważyli prawo.

Decydując się zaś na kupno działki leśnej, musimy liczyć się z tym, że może być ona objęta prawem pierwokupu Lasów Państwowych. A wtedy z transakcją trzeba będzie poczekać na odpowiedź Lasów, czy chcą skorzystać z przysługującego im prawa pierwokupu czy nie. A to przedłuża w czasie transakcję

Gdy kupujemy dom letniskowy, na co powinnyśmy zwrócić uwagę?

Warto sprawdzić status prawny nie tylko gruntu, ale i domu, który na nim stoi. Sprzedający powinien też pokazać komplet dokumentów, a mianowicie pozwolenia na budowę czy decyzję dopuszczającą do użytkowania interesującego nas domu. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie oczywiste.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe