fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

PIT-8C członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

www.sxc.hu
Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej musi opodatkować zarobione w niej pieniądze.

W zeznaniu rocznym wpisujemy też przychody z tzw. innych źródeł. Czy zalicza się do nich wynagrodzenie otrzymane przez członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

O to zapytał jeden z czytelników. Ze wspólnoty otrzymał PIT-8C z kwotą wynagrodzenia. Zastanawia się, gdzie je wykazać w zeznaniu, czy jest to przychód z innych źródeł czy z działalności wykonywanej osobiście. A może przysługuje mu zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT, który mówi o dietach oraz kwotach stanowiących zwrot kosztów, otrzymanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich (są wolne od podatku do 2280 zł miesięcznie)?

– Kwoty z tytułu członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej nie mogą być utożsamiane ze świadczeniem otrzymywanym przez osoby pełniące obowiązki społeczne lub obywatelskie – tłumaczy Anna Welsyng, radca prawny i doradca podatkowy. – Członkowie zarządu nie korzystają więc ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT. Ich wynagrodzenia nie można również uznać za przychód z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia czy o dzieło. Podstawą pełnienia obowiązków jest bowiem wybór, a nie umowa. Wynagrodzenie za pełnienie obowiązków członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy zatem zakwalifikować jako „przychód z innych źródeł" w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Kwoty wykazane w informacji PIT-8C podatnik musi uwzględnić w zeznaniu rocznym razem z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w danym roku – wyjaśnia ekspertka.

Takie wnioski można też wyciągnąć z interpretacji fiskusa, np. Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB-2-2/4511-522/15/NG). Czytamy w niej, że wynagrodzenia dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej z tytułu wykonywania swoich obowiązków są przychodem z innych źródeł. Wspólnota nie pobiera od nich zaliczek, wykazuje je tylko w informacji PIT-8C.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA