fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Utrudniony obrót mieszkaniami przez brak zaświadczeń o przekształceniu użytkowania we własność

Fotorzepa, Adam Burakowski
Brakuje jednoznacznego rozstrzygnięcia, czy do przeniesienia własności lokalu potrzebne jest zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego.

Przekształcenie użytkowania wieczystego budzi wątpliwości rzecznika praw obywatelskich. Zwrócił się w tej sprawie do Krajowej Rady Notarialnej. Twierdzi, że są kłopoty z obrotem nieruchomościami. Chodzi o to, że 1 stycznia doszło do przekształcenia gruntów pod blokami. Stało się to z mocy prawa, jednak na potwierdzenie tego trzeba poczekać, aż gmina wystawi stosowne zaświadczenie. Ma na to 12 miesięcy.

Większość właścicieli zaświadczeń jeszcze nie dostała, a bez tego trudniej sprzedać mieszkanie, pojawiła się nawet obawa, że opóźnienia w uzyskiwaniu zaświadczeń mogą sparaliżować rynek. Żeby temu zapobiec, Krajowa Rada Notarialna 11 stycznia przekazała notariuszom, że dopuszczalna jest transakcja sprzedaży mieszkania bez zaświadczenia. Jest ono natomiast niezbędne na rynku pierwotnym obrotu nieruchomościami.

Rzecznik zwraca uwagę, że stanowisko nie jest obowiązujące. Poza tym nawet jeśli notariusz sporządzi akt notarialny bez zaświadczenia, to nie jest pewne, czy nowy właściciel uzyska wpis swojego prawa do księgi wieczystej. Nie wykształciła się jednolita linia orzecznicza w tej kwestii.

Część sądów czekała na oficjalne wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości, tych jednak – jak wynika ze stanowiska resortu – nie będzie. MS nie znajduje podstaw do działań, które mogłyby, choćby pośrednio, oddziaływać na praktykę sądów wieczystoksięgowych oraz na treść aktów notarialnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA