Przekształcenie użytkowania wieczystego budzi wątpliwości rzecznika praw obywatelskich. Zwrócił się w tej sprawie do Krajowej Rady Notarialnej. Twierdzi, że są kłopoty z obrotem nieruchomościami. Chodzi o to, że 1 stycznia doszło do przekształcenia gruntów pod blokami. Stało się to z mocy prawa, jednak na potwierdzenie tego trzeba poczekać, aż gmina wystawi stosowne zaświadczenie. Ma na to 12 miesięcy.

Czytaj także: Użytkowanie wieczyste: nie da się wydać wszystkich zaświadczeń o przekształceniu

Większość właścicieli zaświadczeń jeszcze nie dostała, a bez tego trudniej sprzedać mieszkanie, pojawiła się nawet obawa, że opóźnienia w uzyskiwaniu zaświadczeń mogą sparaliżować rynek. Żeby temu zapobiec, Krajowa Rada Notarialna 11 stycznia przekazała notariuszom, że dopuszczalna jest transakcja sprzedaży mieszkania bez zaświadczenia. Jest ono natomiast niezbędne na rynku pierwotnym obrotu nieruchomościami.

Rzecznik zwraca uwagę, że stanowisko nie jest obowiązujące. Poza tym nawet jeśli notariusz sporządzi akt notarialny bez zaświadczenia, to nie jest pewne, czy nowy właściciel uzyska wpis swojego prawa do księgi wieczystej. Nie wykształciła się jednolita linia orzecznicza w tej kwestii.

Część sądów czekała na oficjalne wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości, tych jednak – jak wynika ze stanowiska resortu – nie będzie. MS nie znajduje podstaw do działań, które mogłyby, choćby pośrednio, oddziaływać na praktykę sądów wieczystoksięgowych oraz na treść aktów notarialnych.