fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

Podwyżki dla nauczycieli będą obowiązkowe

Adobe Stock
Wynagrodzenie zasadnicze części pedagogów jest niższe niż przyszłoroczna pensja minimalna. Albo wszyscy od stycznia otrzymają podwyżkę, albo najsłabiej wynagradzani będą dostawać dodatek wyrównawczy.

2450 zł wynosi wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z tytułem licencjata bez przygotowania pedagogicznego. Magister stażysta bez przygotowania pedagogicznego dostaje od września 2466 zł brutto. To mniej niż zapowiadana na przyszły rok pensja minimalna, która ma wynieść 2600 zł brutto.

– Większość stażystów otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, bez dodatków. Albo od stycznia będą podwyżki, albo pracodawca będzie musiał wypłacać im dodatek wyrównawczy – zauważa Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jeśli nauczyciel o niższym stopniu awansu zawodowego otrzyma taki dodatek, może się okazać, że zarabia tyle samo co jego kolega z wyższym stopniem awansu zawodowego.

– To jeszcze bardziej demotywuje do podejmowania pracy i rozwoju zawodowego. Dyrektorzy szkół i teraz mają problemy ze znalezieniem pracowników. Mamy do czynienia z selekcją negatywną do zawodu. Często zatrudnia się tę osobę, która odpowie na ogłoszenie o pracę. Nie ma wyboru – mówi Marek Pleśniar, dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Przedstawiciele samorządów oczekują zaś od ministra edukacji narodowej i ministra finansów, że podniesienie pensji minimalnej znajdzie odzwierciedlenie w subwencji oświatowej.

– Oczekujemy, że samorządy otrzymają wystarczające środki na wypłatę pensji – mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich w dziedzinie legislacji.

Dariusz Piontkowski, szef resortu edukacji narodowej, potwierdził już kilkakrotnie, że w 2020 r. nauczyciele otrzymają podwyżki na poziomie całej budżetówki, czyli 6 proc. Nie określił jednak, od kiedy zostaną nimi objęci.

– Zapowiadana podwyżka nie wyrównuje nawet inflacji. Nauczyciele wciąż będą ubożeć – komentuje Marek Pleśniar.

Samorządowcy zwracają uwagę, że przyszłoroczną podwyżkę płacy minimalnej odczują bardziej niż zwykle. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która zacznie obowiązywać od stycznia. Zgodnie z nią do pensji minimalnej nie będzie wliczane tzw. stażowe, czyli dodatek za wysługę lat.

– Oznacza to, że wielu pracowników samorządów, w tym szkół samorządowych, otrzyma od stycznia podwyżkę w wysokości 500 czy 600 zł – mówi Marek Wójcik.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA