fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nagrody Nobla

PILNE Medyczny Nobel za odkrycie Hepatitis C

AFP
Tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie medycyny trafiła do Harveya J. Altera, Michaela Houghtona i Charlesa M. Rice'a. Zostali nagrodzeni za odkrycie wirusa Hepatitis, odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C.

"Odkrycie laureatów medycyny 2020 ujawniły przyczynę wielu przypadków przewlekłego zapalenia wątroby i umożliwiły badania krwi oraz opracowanie leków, które uratowały miliony istnień ludzkich" - brzmi uzasadnienie Komitetu Noblowskiego.

Harvey J. Alter urodził się w 1935 roku w Nowym Jorku. Uzyskał dyplom lekarza na University of Rochester Medical School i przeszedł szkolenie w zakresie chorób wewnętrznych w Strong Memorial Hospital oraz w University Hospitals of Seattle. W 1961 roku dołączył do National Institutes of Health (NIH) jako współpracownik kliniczny. Spędził kilka lat na Uniwersytecie Georgetown, po czym w 1969 roku wrócił do NIH, aby dołączyć do Wydziału Transfuzjologii Centrum Klinicznego.

Michael Houghton urodził się w Wielkiej Brytanii. Stopień doktora uzyskał w 1977 roku w King’s College London. Dołączył do GD Searle & Company, zanim przeniósł się do Chiron Corporation w Emeryville w Kalifornii w 1982 r. W 2010 r. Przeniósł się na University of Alberta w Edmonton w Kanadzie, gdzie e kieruje katedrą badań w dziedzinie wirusologii.

Charles M. Rice urodził się w 1952 roku w Sacramento. Stopień doktora uzyskał w 1981 roku w California Institute of Technology, gdzie w latach 1981-1985 odbył także studia doktoranckie. W 1986 roku założył grupę badawczą w Washington University School of Medicine w St Louis, a w 1995 roku został profesorem zwyczajnym. Od 2001 roku jest profesorem na Rockefeller University w Nowym Jorku. W latach 2001-2018 był dyrektorem naukowym i wykonawczym Centre for the Study of Hepatitis C na Rockefeller University, gdzie pracuje do dziś.

Źródło: Nobel Prize
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA