We wtorek rząd przyjął projekt zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Poprawił przepisy po zastrzeżeniach Komisji Europejskiej dotyczących niewłaściwego wdrożenia dyrektywy 2006/126/WE w sprawie praw jazdy.

Funkcjonariusze policji i pogranicznicy będą mogli uzyskać prawo jazdy kategorii A po ukończeniu 18. roku życia. Prawo jazdy kategorii C uzyskają funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu po ukończeniu 19 lat. Natomiast otrzymanie przez nich prawa jazdy kategorii D będzie wymagało ukończenia 21 lat.

Aby dostosować przepisy do zaleceń Komisji, z ustawy usunięto przepis dający możliwość wcześniejszego uzyskania prawa jazdy kategorii A strażakom.

Zgodnie ze wskazaniami KE uzupełniono przepis o zasadach ustalania miejsca zamieszkania przy wydawaniu prawa jazdy. Zagraniczny kierowca uprzedzony o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy oświadczy, że mieszka na terytorium Polski co najmniej przez 185 dni w każdym roku. Za miejsce zamieszkania osoby związanej zawodowo z miejscem innym niż to, z którym łączą ją więzi osobiste i z tego względu mieszkającej kolejno w różnych miejscach w co najmniej dwu państwach członkowskich, uzna się to, z którym łączą ją więzi osobiste (jeśli regularnie do niego powraca). Studia uniwersyteckie nie oznaczają zmiany miejsca zamieszkania.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu