fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Będzie minimalny wiek do kierowania motocyklem dla strażaka

Strażak, który wykonuje czynności służbowe, nie uzyska już wcześniej prawa jazdy kategorii A.

We wtorek rząd przyjął projekt zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Poprawił przepisy po zastrzeżeniach Komisji Europejskiej dotyczących niewłaściwego wdrożenia dyrektywy 2006/126/WE w sprawie praw jazdy.

Funkcjonariusze policji i pogranicznicy będą mogli uzyskać prawo jazdy kategorii A po ukończeniu 18. roku życia. Prawo jazdy kategorii C uzyskają funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu po ukończeniu 19 lat. Natomiast otrzymanie przez nich prawa jazdy kategorii D będzie wymagało ukończenia 21 lat.

Aby dostosować przepisy do zaleceń Komisji, z ustawy usunięto przepis dający możliwość wcześniejszego uzyskania prawa jazdy kategorii A strażakom.

Zgodnie ze wskazaniami KE uzupełniono przepis o zasadach ustalania miejsca zamieszkania przy wydawaniu prawa jazdy. Zagraniczny kierowca uprzedzony o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy oświadczy, że mieszka na terytorium Polski co najmniej przez 185 dni w każdym roku. Za miejsce zamieszkania osoby związanej zawodowo z miejscem innym niż to, z którym łączą ją więzi osobiste i z tego względu mieszkającej kolejno w różnych miejscach w co najmniej dwu państwach członkowskich, uzna się to, z którym łączą ją więzi osobiste (jeśli regularnie do niego powraca). Studia uniwersyteckie nie oznaczają zmiany miejsca zamieszkania.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA