fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Zmiany w dodatkach do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych: Piloci rządowych VIP dostaną wyższe uposażenia

www.sxc.hu
Minister obrony narodowej chce płacić o 2,5 mln zł więcej wojskowym, którzy zdecydują się na obsługę najważniejszych osób w państwie.

Duże zmiany w dodatkach do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych przewiduje projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej, który trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Celem nowelizacji jest stworzenie systemu motywacji finansowej dla ok. 320 żołnierzy zawodowych – członków załóg statków powietrznych przewidzianych do wykonywania lotów oznaczonych statusem HEAD oraz żołnierzy zawodowych wykonujących bezpośrednią obsługę tych samolotów. Jak pisze MON w uzasadnieniu do projektu, wprowadzanie do wyposażenia Sił Zbrojnych RP nowych statków powietrznych przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie spowoduje wzrost tych wydatków. Przybędzie bowiem żołnierzy posiadających dopuszczenia do wykonywania lotów oznaczonych statusem HEAD i wykonujących loty na tych statkach powietrznych.

Podwyżki dodatków mają trafić także do pilotów i obsługi lotnisk wojskowych w Warszawie i Krakowie.

Pilotom proponuje się wprowadzenie dodatku służbowego do kwoty 750 zł miesięczne, natomiast dla pozostałych żołnierzy wysokość dodatku kształtowałaby się na poziomie do 300 zł miesięcznie. Łącznie ma to kosztować rocznie o 2,5 mln zł więcej.

Przy okazji znacznie się także zwiększą uposażenia komandosów i specjalistów z Formozy. Łącznie trafi do nich dodatkowe 4,5 mln zł. Ma to zrównać uprawnienia żołnierzy tych jednostek z uposażeniami żołnierzy z jednostki GROM. Zdaniem MON powinno to przyczynić się do wzrostu zainteresowania długoletnim pełnieniem zawodowej służby wojskowej w tych jednostkach specjalnych.

Środki na wprowadzenie zmian przewidzianych w projekcie zostały zabezpieczone w budżecie resortu obrony narodowej w środkach przyznanych na zwiększenie uposażeń żołnierzy zawodowych od 1 stycznia 2017 r. —mrz

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA