fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchyla zawieszenie postępowania ws. dezubekizacji

Fotolia.com
Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące zawieszenia postępowania w sprawie o obniżenie emerytury w wyniku tzw. ustawy dezubekizacyjnej. SA uznał, że sąd nie musi czekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, lecz ma sam dokonać oceny ustawy pod kątem zgodności ze standardami wynikającymi z Konstytucji RP.

Ustawa dezubekizacyjna weszła w życie 1 października 2017 r. Doprowadziła do obniżenia emerytur byłym funkcjonariuszom służb mundurowych PRL.  Z decyzją Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, która obniżała emeryturę na podstawie tej ustawy, nie zgodziła się klienta Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jej pełnomocniczka z ramienia Fundacji r.pr. Agaty Bzdyń złożyła odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jednak ze względu na pytanie prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego 24 stycznia 2018 r. wszystkie postępowania w takich sprawach były zawieszane do czasu rozpoznania w TK. Tak było i w tym przypadku.

Na postanowienie SO  zostało złożone zażalenie.

Sąd Apelacyjny w Warszawie, uchylając postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie, wskazał m.in., że: „[w] ramach sądowego stosowania prawa na sądzie spoczywa obowiązek dokonania wykładni w zgodzie z Konstytucją RP (art. 8 ust. 2 Konstytucji), a z reguły kolizyjnej zawartej w art. 91 ust. 2 Konstytucji wynika nakaz wykorzystania takiej możliwości wykładni przepisu ustawowego, która da się pogodzić z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i wyznaczonymi nimi standardami".

Oznacza to, że Sąd Okręgowy w Warszawie powinien dokonać oceny tzw. ustawy dezubekizacyjnej w zgodzie ze standardami wynikającymi z Konstytucji RP oraz ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi - informuje HFPC.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA