fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Rekordowe ceny w Warszawie

Fotorzepa/Robert Gardziński
Podwyżki cen mieszkań w 2019 roku nie ominęły żadnej warszawskiej dzielnicy. Drożały i nowe, i używane lokale – wynika z najnowszego raportu Emmerson Evaluation.

- Kolejny rok z rzędu ceny mieszkań na stołecznym rynku nieruchomości osiągnęły rekordowe poziomy. Wzrosty cen w całej stolicy sięgnęły średnio 12% proc. Mediana ceny mkw. na rynku pierwotnym przekroczyła poziom 10 tys. zł., a na rynku wtórnym 9 tys. zł. Podwyżki nie ominęły żadnej z dzielnic na obydwu rynkach – podają eksperci Emmerson Evaluation.

Z analiz wynika, że na rynku pierwotnym w siedmiu z osiemnastu warszawskich dzielnic mediany ceny mkw. przekroczyły 10 tys. zł. - Dynamiczne wzrosty cen odnotowano w dzielnicach centralnych - w Śródmieściu, na Woli, Ochocie, Żoliborzu i na Pradze-Północ. Największe, ponad 20-proc. wzrosty, analitycy odnotowali na Woli i Pradze -Północ. W ciągu sześciu lat mieszkania drożały najbardziej w Śródmieściu i dzielnicach, w których jest druga linia metra, czyli Wola i Praga-Północ. - Pod względem cen mieszkań liderem niezmiennie jest Śródmieście z medianą ceny mkw. zbliżającą się do 20 tys. zł (19,23 tys. zł). Najwięcej nowych inwestycji w tej dzielnicy zlokalizowanych było na Powiślu w pobliżu rewitalizowanej Elektrowni Powiśle. Bliskość terenów rekreacyjnych (m.in. bulwary), bardzo dobra dostępność transportowa, edukacyjna i zdrowotna sprawiła, że miejsce to było atrakcyjne dla deweloperów, jak i dla nabywców (na własne potrzeby, jak i na wynajem) – wskazują eksperci firmy Emmerson Evaluation.

Duży wzrost cen odnotowano także na Bielanach. - Najwięcej inwestycji w tej dzielnicy zlokalizowanych było w pobliżu Żoliborza, po bielańskiej stronie Marymontu. Bardzo dobra dostępność komunikacyjna (bliskość metra i trasy S8) oraz położenie w pobliżu terenów zielonych przełożyły się na wyższe ceny nieruchomości w tej okolicy – tłumaczą autorzy raportu. - Od lat wysokie mediany ceny mkw. mieszkań odnotowujemy na Mokotowie. Różnorodność tej dzielnicy, a przede wszystkim bliskość centrum i duża dostępność terenów zielonych sprawiają, że nabywcy chętnie kupują tu mieszkania. Bliżej centrum powstawały mniejsze, bardziej kameralne inwestycje (kilkanaście mieszkań w budynku) o podwyższonym standardzie (np. przy Łazienkach Królewskich czy przy Pałacu Królikarnia). Dużym zainteresowaniem kupujących cieszyły się inwestycje w okolicach zagłębia biurowego na Służewcu (w pobliżu Galerii Mokotów) oraz obrębie Wyględowa (przy linii kolejowej). Liderem pod względem wielkości oferty deweloperskiej pozostała Białołęka, gdzie na koniec roku było ok. 20 proc. wszystkich dostępnych mieszkań w Warszawie. - Dużą podaż miał też Mokotów (16 proc.) i Praga-Południe (14 proc.), gdzie w 2019 roku wprowadzono do sprzedaży najwięcej mieszkań. Na Białołęce w dalszym ciągu rozwijają się rejony Nowodworów i Żerania.

Na Mokotowie nowe inwestycje wznoszone są przede wszystkim na Stegnach, w okolicach trasy Siekierkowskiej. Nadal intensywnie rozwijają się tereny przy alei Polski Walczącej, gdzie wprowadzane są kolejne etapy inwestycji Wiślany Mokotów. Z kolei na Pradze-Południe najbardziej rozwijają się tereny u zbiegu ulic Marsa i Grochowskiej oraz tereny przykolejowe na Kamionku.

- Ze względu na mniejszą dostępność gruntów pod zabudowę najmniej inwestycji deweloperskich realizowanych było w silnie zabudowanych centralnych dzielnicach Warszawy takich jak Ochota czy Żoliborz, a także w dzielnicach, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna (Wawer, Wesoła) – podaje Emmerson Evaluation. Na rynku wtórnym ceny mieszkań rosły równie dynamicznie jak na rynku pierwotnym.

– Popyt był generowany w głównej mierze przez dobry dostęp do komunikacji, infrastruktury miejskiej, bliskości terenów zielonych, lepszą lokalizację względem miejsca pracy – tłumaczą eksperci Emmerson Evaluation. - Dynamiczne wzrosty cen odnotowaliśmy we wszystkich dzielnicach, przez które przebiega metro. Rozbudowa II linii metra silnie wpłynęła na wzrosty cen na Woli i Targówku. Natomiast liczne inwestycje infrastrukturalne, w tym zapowiadana budowa linii tramwajowej w kierunku Wilanowa, a także przebudowa ulicy Płaskowickiej przełożyły się na wzrosty cen nieruchomości w południowych dzielnicach (tj. Mokotów i Ursynów). W północnej części miasta (Bielany) czynnikiem stymulującym dynamiczne wzrosty cen nieruchomości było otwarcie Galerii Młociny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA