fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Komisje Izby Gmin chcą, by posiadanie narkotyków było legalne

AFP
Już dwie komisje Izby Gmin - komisja ds. Szkocji oraz komisja zdrowia i opieki społecznej - apelują o zmianę podejścia do walki z z narkotykami i dekryminalizację posiadania niewielkiej ilości narkotyków na osobisty użytek - informuje Sky News.

W raporcie przygotowanym przez członków komisji ds. Szkocji czytamy, że brytyjski rząd traktuje obecnie problem narkotyków jako kwestię kryminalną, mimo iż sankcje karne są przeciwskuteczne jeżeli chodzi o politykę antynarkotykową.

Zdaniem członków komisji w kwestii walki z narkotykami należy przyjąć podejście zakładające, iż jest to problem natury zdrowotnej, a nie kryminalnej. Dekryminalizacja posiadania niewielkich ilości narkotyków miałaby pomóc osobom chcącym poddać się terapii antynarkotykowej.

Parlamentarzyści uważają również, że kształtowaniem polityki antynarkotykowej powinien zająć się Departament Zdrowia i Polityki Społecznej, a nie - jak obecnie - MSW.

Jak zauważa Sky News w 2018 roku liczba zgonów w Szkocji, związanych z zażywaniem narkotyków, osiągnęła rekordowy poziom 1187 (najwięcej, odkąd prowadzone są takie statystyki).

Stojący na czele komisji ds. Szkocji poseł Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Pete Wishart zwrócił uwagę, że gdyby taką liczbę zgonów powodowała jakaś choroba, wówczas rząd uznałby to za problem z zakresu zdrowia publicznego.

- Dekryminalizacja to pragmatyczne rozwiązanie problemu - zmniejsza stygmatyzację osób zażywających narkotyki i uzależnionych od nich i zachęca je do poddania się terapii - stwierdził Wishart.

- Przez zbyt długi czas kolejne brytyjskie rządy ignorowały dowody wskazujące w jaki sposób polityka antynarkotykowa powinna zostać poprawiona - dodał.

Jednak rzecznik MSW oświadczył, że rząd nie planuje dekryminalizacji posiadania narkotyków.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA