fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

USA: Dzieci, które piją krowie mleko, są wyższe

Fotorzepa, Adam Kardasz
Dzieci, które piją zamienniki mleka krowiego: mleko sojowe, migdałowe lub ryżowe są niższe niż dzieci pijące krowie mleko - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół ze Szpitala Św. Michała w Toronto.

Wyniki badania opublikowano na łamach "American Journal of Clinical Nutrition".

Rezultaty prac zespołu badawczego wskazują, że wypijany codziennie kubek zamiennika mleka, w miejsce krowiego mleka, skutkuje statystycznie osiągnięciem wzrostu o 0,4 cm niższego niż wynosi średnia w danej grupie wiekowej.

- Odkryliśmy, że dzieci pijące mleko nie pochodzące od krowy, zazwyczaj są nieco niższe od tych pijących krowie mleko - mówi dr Jonathon Maguire, stojący na czele zespołu prowadzącego badania. - Dla przykładu 3-latek pijący dziennie trzy kubki mleka nie pochodzącego od krowy jest średnio o 1,5 cm niższy niż średnia dla tego wieku - dodaje. - To nie jest mała różnica, gdy się ma trzy lata - podkreśla.

Badaniem objęto 5034 zdrowych dzieci z Kanady w wieku od 2 do 6 lat. Spośród uczestników badania 5 proc. piło wyłącznie mleko niekrowie, 84 proc. piło tylko krowie mleko, 8 proc. piło oba rodzaje mleka a 3 proc. nie piło mleka w ogóle.

Prowadzący badania dr Maguire zaznacza, że na razie nie wiadomo czy w późniejszym czasie dzieci nie pijące mleka krowiego "nadrabiają" stracone centymetry - to mogłyby wykazać dalsze badania.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA