Media

Tomasz Piątek z nagrodą studentów dziennikarstwa

Tomasz Piątek
tv.rp.pl
Tomasz Piątek, autor książki "Macierewicz i jego tajemnice", otrzymał nagrodę ProwokaTOR w corocznym plebiscycie studentów dziennikarstwa MediaTory.

Mediatory to plebiscyt studentów z polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tys. osób. W tym roku odbyła się już 11. edycja plebiscytu. Jego organizatorami są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tomasz Piątek swoje wyróżnienie otrzymał za "za publikację książki ujawniającej koneksje ministra Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami i domniemanym szefem tamtejszej mafii. Za dotarcie do nieznanych wcześniej dokumentów i danych. Za tytaniczną pracę dziennikarską i szeroko zakrojone śledztwo, odsłaniające kontrowersyjne fakty z życia czołowego polityka", jak czytamy w uzasadnieniu.

Piątek w swojej książce opisał m.in. rzekome powiązania szefa MON z Robertem Luśnią, b. współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, oraz - jak podawał wydawca - z "gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem, współpracującym z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, jak również z samym Władimirem Putinem". W tej sprawie zawiadomienia do prokuratury złożył jeszcze w czerwcu minister Macierewicz.

W listopadzie w Ministerstwie Obrony Narodowej przygotowano raport, który ma wskazywać na główne manipulacje i nieprawdziwe informacje zawarte w książce Tomasza Piątka. Raport przygotowali dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz oraz szef gabinetu politycznego MON Dominik Smyrgała. Jak podkreślają autorzy, raport opisuje główne nieprawdziwe wątki i merytoryczne błędy zawarte w książce. Ma też zostać przygotowana wersja raportu m.in. dla zagranicznych dziennikarzy.

Zdaniem autorów raportu "skala manipulacji, braków metodologicznych oraz niekompetencji" dziennikarza jest tak duża, że można postawić tezę o "świadomie dezinformacyjnym charakterze publikacji"

W pozostałych kategoriach triumfowali:

  • Grzegorz Kwolek z RMF FM (TORpeda za informacje o powodach zerwania negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców caracal)
  • Maciej Czarnecki za książkę "Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym" (ObserwaTOR za "obiektywny reportaż obalający mit o norweskim państwie idealnym")
  • Robert Mazurek, były dziennikarz "Rzeczpospolitej" (NawigaTOR za poranne wywiady w RMF FM)
  • Ewa Żarska z Polsat News (ReformaTOR za reportaż "Mała prosiła, żeby jej nie zabijać")
  • Krzysztof Stanowski z portalu Weszło.com (InicjaTOR za akcję charytatywną na Twitterze #DobroWraca)
  • Przemysław Babiarz i Włodzimierz Szaranowicz (AkumulaTOR za "przepełnione dużymi emocjami relacje z tegorocznych mistrzostw świata w lekkoatletyce" i "rozgrzewanie w Polakach ducha sportu i zdrowej rywalizacji"
  • Wojciech Bojanowski z TVN (DetonaTOR za reportaż "Śmierć w komisariacie" o okolicznościach śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu)

Już dwa tygodnie temu poinformowano, że w kategorii AuTORytet wyróżnienie otrzyma Ewa Ewart z TVN24 - dziennikarka, reporterka, producentka i autorka filmów dokumentalnych.

W kategorii TORpeda jedną z nominowanych była Izabela Kacprzak, dziennikarka "Rzeczpospolitej", za "czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji, w których wyprzedziła konkurencję", a także za "odsłanianie nieprawidłowości panujących w rządzie i spółkach skarbu państwa".

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL