Discovery ogłosił w czwartek wieczorem, że zamierza podjąć kroki prawne w związku z pogwałceniem przez Polskę bilateralnej umowy inwestycyjnej z USA. To skutek kolejnej odmowy przedłużenia koncesji dla stacji TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz przegłosowanej w środę przez Sejm ustawy tzw. lex TVN.

Jak zaznaczył amerykański koncern w komunikacie, forsowana przez PiS ustawa to „najnowszy atak na niezależne media i wolność prasy”, który „uderza bezpośrednio w TVN, wiodącą niezależną grupę nadawczą i dostawcę wiadomości, jak i największą amerykańską inwestycję w Polsce”.

Zdaniem Discovery, ustawa ta jest częścią wieloletniej kampanii dyskryminującej prowadzonej przez polski rząd wobec stacji Grupy TVN i stanowi kolejny atak na niezależne media, odbierając Polakom „dostęp do rzetelnych wiadomości i wiarygodnych informacji” oraz zaburzając „stabilne środowisko biznesowe dla inwestycji zagranicznych”.

Koncern podał także, że przesłał już oficjalną informację w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy. Jak podkreślił, nadal liczy na „pozytywne rozwiązanie sytuacji, jednak jeśli do niego nie dojdzie, Discovery zamierza rozpocząć postępowanie arbitrażowe zgodnie z artykułem IX bilateralnej umowy i ubiegać się o pełne odszkodowanie za naruszenia przepisów przez Polskę”.