Studenci Prawa w Polsce 2016 - wyniki badania Stowarzyszenia ELSA

Za najpopularniejszy zawód prawniczy wśród studentów prawa został uznany radca prawny – wynika z tegorocznego badania Stowarzyszenia ELSA.

Aktualizacja: 28.06.2016 16:27 Publikacja: 28.06.2016 14:52

Studenci Prawa w Polsce 2016 - wyniki badania Stowarzyszenia ELSA

Foto: 123RF

Już po raz szesnasty polski oddział stowarzyszenia studentów prawa ELSA przygotował raport „Studenci Prawa w Polsce".

„Rzeczpospolita" jako pierwsza poznała jego wyniki.

Za najpopularniejszy zawód prawniczy studenci, biorący udział w badaniu uznali zawód radcy prawny. Ten zawód chciałoby wykonywać ponad 40% studentów. Jego popularność wzrosła od 2015 r. o ok. 7%. Co jednak ciekawe najchętniej wybieraną aplikacją prawniczą jest aplikacja adwokacka. Tuż za nią znajdują się: aplikacja radcowska (ok. 5 pkt. procent. więcej w stosunku do 2015) oraz aplikacja ogólna, która notuje znaczny wzrost zainteresowania w stosunku do roku 2015.

Choć wśród specjalizacji cały czas prym wiedzie prawo cywilne oraz prawo karne, to wśród żaków widać tendencję w stronę węższej specjalizacji.

Najbardziej znaną kancelarią prawną roku 2016 w Polsce według studentów prawa była Deloitte Legal (62%) przed EY Law (53%) oraz PwC Legal (51%). Jednak to EY Law została wybrana najlepszą kancelarią roku według żaków. Następnymi gdzie chcieliby pracować były Deloitte Legal oraz SK&S.

Z kolei najbardziej znaną wśród studentów firmą doradczą roku 2016 była Deloitte (75 %), przed EY (69,5 %) oraz PwC (59 %). EY, Deloitte i PwC to jednocześnie firmy konsultingowe, w których studenci prawa najchętniej podjęliby pracę.

Jeśli chodzi o zdobywanie doświadczenia w trakcie studiów, to połowa ankietowanych stwierdziła, że w tym czasie nie pracowała na stanowisku związanym ze studiami prawniczymi. 80% studentów wskazało, że doświadczenie zawodowe chce zdobywać w kancelariach. 46% uznało, że najchętniej zdobywaliby doświadczenie z wymiarze sprawiedliwości (o 7% mniej niż rok wcześniej).

Co może cieszyć uczelnie i wykładowców, to fakt, iż ogólny poziom zadowolenia z jakości kształcenia na wydziałach prawa wzrósł z poziomu 25% w roku 2015 do poziomu 29% w roku 2016. Przy czym studenci wskazali, że egzaminy do których przystępują powinny obierać formę przypominającą egzaminy wstępne na aplikację prawnicze.

Jeśli chodzi o prestiż studiowania prawa, to tegoroczne wyniki badań ELSY wskazują, że studenci dzielą się niemalże po równo: na grupę twierdzącą, że studia prawnicze należą do kierunków prestiżowych oraz grupę twierdzącą, że nie jest to prawdą.

Więcej na temat badań ELSY jutro w wydaniu papierowym i internetowym "Rzeczpospolitej".

Już po raz szesnasty polski oddział stowarzyszenia studentów prawa ELSA przygotował raport „Studenci Prawa w Polsce".

„Rzeczpospolita" jako pierwsza poznała jego wyniki.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona