fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Port Solidarność dostanie pieniądze z Unii Europejskiej

CPK dostanie dofinansowanie z UE
Bloomberg
Europejskie konsorcjum Smart Airports Horizon 2020, w skład, którego wchodzi spółka Centralny Port Komunikacyjny, otrzymało od Komisji Europejskiej 12 mln euro dofinansowania na proekologiczne i zrównoważone rozwiązania w projektowaniu lotnisk.

Z tej kwoty dla polskiej spółki przypada 500 tys. euro. A do udziału w przedsięwzięciu spółka CPK została zaproszona jako lotnisko partnerskie przez liderów konsorcjum: lotnisko w Kopenhadze i Duński Instytut Technologiczny.

Czytaj także: CPK: więcej miejsc pracy i pieniędzy

Unijny grant został przyznany w ramach Ramowego Programu Badań i Rozwoju Horizon 2020 w kategorii: „Budowanie niskoemisyjnej i odpornej na zmiany klimatu przyszłości: Bezpieczna, czysta i wydajna energia". Oprócz CPK partnerami projektu są m.in: Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), lotniska Kastrup w Kopenhadze oraz Rzym-Fiumicino, Lithuanian Airports (zarządca lotnisk m.in. w Wilnie i Kownie), Uniwersytet w Parmie, Niemiecka Agencja Kosmiczna (DSL) oraz linie lotnicze Scandinavian Airlines (SAS).

– Zadanie CPK w ramach tego projektu będzie polegało na przygotowaniu metodyki wdrażania najlepszych rozwiązań dotyczących m.in. projektowania infrastruktury do tankowania biopaliwa lotniczego, wdrożenia niskoemisyjnych pojazdów obsługi naziemnej i innych działań ułatwiających oszczędzanie energii – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Projekt Smart Airports Horizon, którego częścią jest spółka CPK, ma za zadanie zaproponować rozwiązania z zakresu tzw. inteligentnej energii na lotniskach, np. pozyskiwanie energii i ciepła ze źródeł odnawialnych. – Naszym celem jest zeroemisyjna infrastruktura lotniskowa. Pamiętając o konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez branżę lotniczą, chcemy podczas planowania Portu Solidarność wykorzystać na dużą skalę narzędzia do planowania tzw. zielonej infrastruktury i rozwiązań z zakresu elektromobilności. Plany inwestycji lotniskowych i kolejowych CPK doskonale się wpisują w politykę unijną i mogą liczyć na wsparcie z funduszy europejskich – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.

Projekt przewidziany jest na okres do pięciu lat. Udział CPK w Konsorcjum daje bezpłatny i nieograniczony dostęp do wszystkich wypracowanych rezultatów (koncepcji, technologii, metodyki, systemów) i możliwości wdrożenia ich w przyszłości. Może to mieć miejsce zarówno na etapie przygotowywania master planu i raportu oddziaływania na środowisko, jak i na etapie projektowania, budowy i eksploatacji lotniska.

Inwestycje w transport publiczny i nowe technologie są priorytetami w polityce Unii Europejskiej. Nowy Europejski Zielony Ład (European Green Deal) jest istotnym elementem transformacji gospodarczej Wspólnoty. W tym duchu powinny być realizowane także duże, nowe inwestycje infrastrukturalne takie jak CPK.

Centralny Port Komunikacyjny i Polska Grupa Energetyczna podpisały porozumienie o współpracy w celu realizacji niskoemisyjnych inwestycji energetycznych. W rejonie Portu Solidarność powstanie - w zgodzie z najnowszymi wymogami środowiskowymi nowa elektrociepłownia PGE, która będzie zasilana gazem ziemnym ze wsparciem paneli słonecznych, czyli odnawialnych źródeł energii.

Porozumienie CPK i PGE zakłada zastosowanie skojarzonego technologicznie wytwarzania: energii elektrycznej, ciepła i chłodu użytkowego (tzw. trigeneracji). Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie ilości i kosztu energii niezbędnej do wytworzenia każdego z tych trzech źródeł z osobna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA