fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Najpunktualniejsze lotnisko świata? To dopiero niespodzianka

Bloomberg
Moskiewskie Szeremietiewo zostało uznane za najpunktualniejszy port lotniczy globu w 2018 roku wśród lotnisk przyjmujących 20-30 milionów pasażerów rocznie. W innych kategoriach ani Okęcia, ani LOT-u nie ma w czołówce

Brytyjska agencja badawcza OAG opublikowała ranking najbardziej punktualnych lotnisk i linii lotniczych „Liga punktualności 2019". Na czele punktualnych lotnisk w kategorii wielkich (20-30 mln pasażerów rocznie) jest rosyjskie Szeremietiewo, gdzie 87 procent rejsów przewoźnicy zrealizowali na czas.

W tym samym rankingu rok temu Szeremietiewo zajęło trzecie miejsce. Na drugiej pozycji znalazła się stolica Kataru Ad-Dauha - 84,91 procent punktualnych rejsów. A na trzecim amerykańskie Minneapolis z wynikiem 84,02 procent.

Ranking zawiera też zestawienia dotyczące lotnisk małych (2,5-5 mln pasażerów), średnich (5-10 mln), dużych (10-20 mln) i megalotnisk (powyżej 30 mln pasażerów). Wśród najmniejszych przoduje Mińsk. Najpunktualniejszym średnim lotniskiem okazała się Panama City, dużym lotniskiem japońska Osaka (wśród 20 najlepszych nie ma Okęcia) i mega - także japońskie Tokyo Haneda (przed amerykańską Atlantą i singapurskim Changi).

Linią, według której można regulować zegarki, okazała się panamska Copa Airlines - 89,79 procent rejsów zgodnych z rozkładem. Przed łotewskimi airBaltic - 89,17 procent i Hong Kong Airlines - 88,11 procent.

Wśród linii, które znalazły się w rankingu nie ma polskiego przewoźnika, choć są linie m.in. z Chile, Kazachstanu, Mauritiusa czy RPA. Aby znaleźć się w zestawieniu, trzeba było wykazać się punktualnością co najmniej 80-procentową. Przy czym oceniający dopuszczali maksymalnie 15-minutowe spóźnienie w stosunku do rozkładu.

Za najbardziej punktualną linię Europy została uznana airBaltic (89,17 procent rejsów zgodnych z rozkładem). W dziesiątce nie ma LOT-u. Na Bliskim Wschodzie prym wiedzie przewoźnik katarski - Qatar Airlines (85,17 procent), w Ameryce Północnej są to Hawaiian Airlines (87,52 procent), w Ameryce Łacińskiej - panamskie Copa Airlines. W Azji i Pacyfiku - Hong Kong Airlines (88,11 procent), a w Afryce Mango z RPA (82,88 procent).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA