Lekarze i pielęgniarki

Lekarze rodzinni przeciwni szpitalnym poradniom internistycznym

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Kontynuacja leczenia w przychodniach przyszpitalnych nie powinna być dłuższa niż 30 dni. W przeciwnym razie wchodzi w kompetencje podstawowej opieki zdrowotnej – uważają lekarze rodzinni.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce uważa, że 30 dni wystarczy na „kontynuację leczenia poszpitalnego pacjentów, którzy wymagają po wypisie badań kontrolnych i ewentualnej korekty leczenia specjalistycznego". Ich zdaniem świadczenia w poradni specjalistycznej nie mogą być udzielane przewlekle, bo doprowadzi to do fragmentaryzacji opieki zdrowotnej, pacjenta narazi na zbędne procedury medyczne, a system ochrony zdrowia na zbędne koszty.

W uwagach do projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, które przywraca w szpitalach poradnie internistyczne, pediatryczne i anestezjologiczne, czytamy też, że dłuższa niż 30 dni opieka nad hospitalizowanym w poradniach przyszpitalnych doprowadzi do zburzenia najlepiej działającej części systemu ochrony zdrowia, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, opartej na lekarzach rodzinnych.

etap legislacyjny: komisja prawnicza

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL