Eksperci: szpitale wymagają zmiany organizacji i restrukturyzacji

Bardziej niż modernizacji polskie szpitale wymagają zmiany organizacji i restrukturyzacji – twierdzą eksperci.

Publikacja: 16.09.2019 08:18

Eksperci: szpitale wymagają zmiany organizacji i restrukturyzacji

Foto: Fotolia.com

To nie przestarzała infrastruktura jest dziś największym problemem szpitali powiatowych. Potrzebne są oddziały dopasowane do potrzeb zdrowotnych mieszkańców – uważają eksperci.

Zamiast porodówki

Nie wiadomo, na co zostaną przeznaczone 2 mld zł z zapowiedzianego przez premiera na 2020 r. funduszu modernizacji szpitali. Szef rządu zdradził jednak, że zasilą głównie placówki powiatowe.

Czytaj także: Zamkną co trzeci szpital niedostosowany do nowych wymogów sanitarnych

Zdaniem dyrektorów lecznic modernizacja powinna dotyczyć nie tylko infrastruktury, ale też zmiany organizacji.

– Wolałbym nie utrzymywać położnictwa, na którym rodzi się kilkoro dzieci na miesiąc, i dostać zgodę na przekształcenie go w oddział rehabilitacji czy powiększyć internę. To jednak decyzja niepolityczna i mój wojewoda się nie zgodził się – mówi szef placówki z południa Polski.

Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich i członek rady małopolskiego NFZ, uważa, że rząd powinien zainwestować w restrukturyzację najmniejszych placówek, tak by pomóc im w dostosowaniu się do potrzeb mieszkańców: – Z ministerialnych map potrzeb zdrowotnych jasno wynika, że starzejące się społeczeństwo bardziej niż położnictwa potrzebuje oddziałów internistycznych i rehabilitacyjnych. W powiecie wystarczy jedno położnictwo. Pozostałe należy przekształcić w zakłady opiekuńczo-lecznicze – zauważa.

A Janusz Bonecki, wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali i szef Szpitala Powiatowego w Ostródzie, dodaje, że resort powinien zacząć od rzetelnego policzenia zasobów.

Pilne potrzeby

– Warto sprawdzić, w których obszarach mamy deficyt. W wielu placówkach sale operacyjne działają pięć godzin przez pięć dni w tygodniu, a np. w USA – siedem dni w tygodniu. Taka analiza może doprowadzić do niepopularnego wniosku, że mamy za dużo szpitali. W dwa razy mniejszej Holandii jest ich 48, a w Polsce jest ich 900 – zauważa.

Według Marka Wójcika restrukturyzacja jest dziś ważniejsza niż dostosowanie do wymogów unijnych ok. kilkudziesięciu placówek, które nie dysponują np. osobnymi sanitariatami w salach chorych.

dr Małgorzata Gałązka-Sobotka dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego

Źle by się stało, gdyby działania restrukturyzacyjne zostały podporządkowane tylko wymogom UE, a nie uwzględniały konieczności dostosowania struktury szpitali do potrzeb zdrowotnych nakreślonych w mapach potrzeb zdrowotnych. Konieczne jest także dostosowanie szpitali do zwiększenia procedur realizowanych w trybie jednodniowym i ambulatoryjnym, stworzenie centrów szybkiej diagnostyki. W ten sposób można skrócić czas związany z leczeniem bez uszczerbku dla jego jakości, zwiększyć dostępność innych pacjentów do zabiegów i porad specjalistycznych, a łóżka i przestrzeń szpitalną wykorzystać znacznie efektywniej. Nie przedstawiono jeszcze analiz, z których wynika podana kwota 2 mld zł. Trudno zatem stwierdzić, czy ta suma wystarczy. Dobrą wiadomością jest, że o takim funduszu rozmawiamy, to znaczy, że rząd czuje potrzebę wsparcia szpitali.

To nie przestarzała infrastruktura jest dziś największym problemem szpitali powiatowych. Potrzebne są oddziały dopasowane do potrzeb zdrowotnych mieszkańców – uważają eksperci.

Zamiast porodówki

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona