fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarze nie są już obciążani kosztami leczenia

Adobe Stock
Placówka, która potrącała lekarzom z pensji za dodatkowe badania diagnostyczne u pacjentów, zaniechała procederu po interwencji Rzecznika Praw Pacjenta.

Mazowiecka przychodnia wykonała decyzję RPP i zaproponowała wszystkim lekarzom, których umowy przewidywały ponoszenie kosztów zleconych przez nich badań, zawarcie aneksów do umów i uchylenie zakwestionowanych postanowień. Jak informuje RPP, lekarze zgodzili się na nowe warunki pracy.

W decyzji dotyczącej placówki z Mazowsza Rzecznik nakazał zaprzestanie nielegalnej praktyki pod groźbą kary 500 tys. zł.

Organizacja procesu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w której lekarze muszą ponieść koszty zleconych badań diagnostycznych, narusza zbiorowe prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej i udzielanych z należytą starannością. Łamie więc przepis zawarty w art. 6 ust. 1 i art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Jak tłumaczył „Rzeczpospolitej" Damian Patecki, wiceprzewodniczący i współzałożyciel Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, medycy godzą się na podpisywanie takich umów, bo nie mają wyjścia. Nielegalna praktyka od lat jest bowiem normą, przeciwko której nikt dotąd oficjalnie nie zaprotestował.

Jak tłumaczył dr Patecki, takie umowy wiążą lekarzom ręce:

– Idea wykonywania wolnego zawodu lekarza, kodeks etyczny i zawodowy profesjonalizm wymagają, by każdy pacjent potrzebujący poszerzenia diagnostyki miał wykonane dodatkowe badania. Lekarze często godzą się na absurdalne zapisy w umowach, bo nie mają wyboru. Stosują je wszystkie poradnie w mieście i jeśli lekarz chce pracować, musi godzić się na ich warunki – tłumaczył w rozmowie z „Rzeczpospolitą".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA