fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Sieć szpitali: uwagi do rozporządzenia

Fotolia.com
Resort zdrowia uwzględnił uwagi do rozporządzenia o sieci szpitali. Ale tylko kilka z niemal 100 zgłoszonych.

W konsultacjach publicznych pojawiło się aż 96 uwag do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określania szczegółowych kryteriów kwalifikacji do poziomów sieci. Resort zdrowia uwzględnił tylko 14 z nich. Większość uznał za niezasadne.

Ministerstwo Zdrowia przyznało rację Związkowi Zawodowemu Anestezjologów (ZZA), który krytykował pominięcie poradni anestezjologicznych w leczeniu bólu. Związek zauważył, że rozporządzenie koszykowe prawo udzielania świadczeń leczenia bólu przyznaje w pierwszej kolejności właśnie anestezjologom, specjalistom medycyny paliatywnej i neurochirurgom. Pominięcie poradni anestezjologicznych na rzecz np. neurologicznych jest więc sprzeczne nie tylko z logiką, ale także z zasadami poprawnej legislacji.

Ministerstwo przychyliło się także do uwag Polskiej Unii Szpitali Klinicznych i środowisk neonatologów, by do profilu neonatologia – hospitalizacja na III poziomie referencyjności dodać poradę logopedyczną.

Jak tłumaczą specjaliści, wczesna stymulacja logopedyczna noworodków i niemowląt jest kluczowa dla wspomagania rozwoju mowy dzieci z grupy ryzyka okołoporodowego, wcześniaków oraz dzieci o stwierdzonych zaburzeniach rozwoju i zespołach wad genetycznych. Ginekolodzy-położnicy oraz doradcy laktacyjni podkreślają, że konsultacja logopedyczna jest też kluczowa dla wspomagania naturalnego karmienia piersią u dzieci z problemami ze ssaniem. Diagnoza logopedy często pomaga zapobiec karmieniu sztucznemu, które wiąże się z ryzykiem wystąpienia chorób metabolicznych i jest mniej korzystne niż karmienie mlekiem matki.

Resort zdrowia skorygował także fragment rozporządzenia dotyczący ośrodków dializoterapii przy szpitalach I i II poziomu sieci. Pierwotnie zakładano, że dializoterapia prowadzona przy szpitalach na poziomach podstawowych nie będzie finansowana ze środków publicznych. Teraz ministerstwo przyznało, że utrzymanie oddziałów nefrologii jako dodatkowego profilu jest konieczne dla utrzymania ośrodków dializ działających przy szpitalach I i II poziomu.

Urzędnicy przychylili się także do uwag prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, który zaproponował włączenie do rozporządzenia poradni, w których realizowane jest leczenie w ramach programów lekowych. Z analiz NFZ wynika, że poradnia specjalistyczna jest jedynym miejscem realizacji programu lekowego w przypadku 30 świadczeniodawców. Chodzi m.in. o leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu C.

etap legislacyjny: po konsultacjach społecznych

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA