fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na czele Instytutu Teatralnego

archiwum
Prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego powierzył od 1 kwietnia obowiązki kierowania Instytutem Teatralnym Elżbiecie Wrotnowskiej-Gmyz. Powołanie jej – jak napisano w komunikacie - "ma przywrócić merytoryczny zarząd tej instytucji"

Nowa p.o. szefa Instytutu Teatralnego im Zbigniewa Raszewskiego z wykształcenia jest teatrologiem. Pracowała jako kustosz w Dziale Dokumentacji Teatralnej ZASP, pod kierunkiem Doroty Buchwald, a potem w Instytucie Teatralnym im. Raszewskiego, gdzie zajmowała się promocją. W 2008 roku przeniosła się do Narodowego Centrum Kultury. Zajęła się tez karierą polityczną. Była kandydatką PiS w ostatnich wyborach samorządowych. Startowała do Rady Warszawy. Bezskutecznie.

Pierwszym dyrektorem powołanego w 2003 roku przez Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego Instytutu Teatralnego był Maciej Nowak. Po zakończeniu jego drugiej kadencji mimo protestów części środowiska kolejny minister kultury ogłosił konkurs na nowego szefa placówki. Do konkursu zgłosiła się wówczas m.in. Dorota Buchwald, która go wygrała zostając dyrektorem placówki do końca 2018 roku. Pod koniec ub. roku w związku z zakończeniem kadencji również przy sprzeciwie części środowiska sugerującej tak jak w przypadku Nowaka przedłużenie kadencji dotychczasowemu dyrektorowi Instytutu minister kultury ogłosił konkurs. Ponieważ tym razem nie przyniósł rozstrzygnięcia, bo żaden ze zgłoszonych kandydatów (w tym Dorota Buchwald) nie zyskał uznania komisji Minister kultury powierzył obowiązki dyrektora dotychczasowej wicedyrektor Dorocie Głowackiej. Głowacka zaś zaproponowała swej dotychczasowej szefowej Dorocie Buchwald stanowisko wicedyrektora Instytutu. Jakie decyzje w sprawie przyszłości zarówno Głowackiej, jak i Buchwald podejmie obecna p.o dyrektora – na razie nie wiadomo.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – jak czytamy na jego stronie - zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. Tu znajduje się największe w Polsce archiwum tematyczne gromadzące dokumentację współczesnego teatru. Instytut też wspiera działalność badawczą i edukacyjną. Prowadzi największy wortal poświęcony w całości polskiemu teatrowi www.e-teatr.pl, oraz specjalistyczną Księgarnię PROSPERO www.prospero.e-teatr.pl.   

Kiedy obecny szef resortu kultury zdecyduje się na powołanie stałego dyrektora Instytutu Teatralnego - na razie nie wiadomo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA