fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Dyrektywa o prawie autorskim to narzędzie w kampanii

AFP
Politycy wiedzą, że wolność w internecie może być żywym tematem w sporach politycznych. Dlatego PiS mówi dziś o cenzurze w sieci.

Dyskusję o nowej unijnej dyrektywie, mającej rzekomo prowadzić do cenzury w internecie, PiS wykorzystał przeciwko Platformie. Poszło o to, że europosłowie tej partii poparli w głosowaniu dyrektywę dotyczącą praw autorskich. PiS natychmiast zarzucił politykom partii Grzegorza Schetyny zapędy cenzorskie.

Jednak jak pokazują dane przygotowane przez portal Polityka w Sieci, dyskusja o dyrektywie ograniczyła się tylko do Polski, w przeciwieństwie do kontrowersji i wielkich demonstracji w sprawie ACTA w 2012 r.

Hasło łączące dyrektywę ze sporem sprzed pięciu lat nie jest nowe. Pojawiło się już w lipcu, gdy europosłowie zdecydowali o odroczeniu prac nad dyrektywą. – W lipcu głosowaliśmy przeciw. We wrześniu doszło do dużych poprawek, które dają kompromis między wolnością w sieci dla użytkowników a gwarancją dla twórców – mówi o głosowaniu Piotr Borys, szef biura krajowego Platformy i były europoseł.

– Nie wiemy, który PiS mówi prawdę – gdy Ministerstwo Cyfryzacji popiera dyrektywę, czy wtedy gdy politycy PiS głosują przeciw i zarzucają nam wprowadzanie cenzury. Teraz prace nad dyrektywą wróciły do tzw. trilogu. Wkrótce przekonamy się, jaka jest prawdziwa twarz PiS w tej sprawie – mówi nam Borys.Wszystko wskazuje jednak na to, że sprawa dyrektywy trafi do stałego przesłania PiS na samorządową kampanię wyborczą.

W sobotę, w trakcie konwencji lokalnej PiS w Zielonej Górze, do kwestii odniósł się premier Mateusz Morawiecki. – Europarlamentarzyści Platformy głosowali za ograniczeniem swobody wypowiedzi w internecie. My dbamy właśnie o prawdziwą wolność wypowiedzi w najbardziej demokratycznym medium, jakim jest dzisiaj internet – stwierdził Morawiecki.

O rzekomej cenzurze w internecie mówili też w ostatnich dniach wielokrotnie politycy ruchu Kukiz'15 oraz partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego. Przeciwko nowym rozwiązaniom – które pojawiły się jako temat też w warszawskiej kampanii wyborczej – wypowiadał się też Jan Śpiewak, kandydat koalicyjnego komitetu Wygra Warszawa z udziałem m.in. partii Razem.

W niedzielę przed biurem Parlamentu Europejskiego w Warszawie odbyła się niewielka demonstracja przeciwników nowej dyrektywy. Podobnie jak w przypadku protestu przed siedzibą biura krajowego Platformy Obywatelskiej, w demonstracji wzięło udział niewiele osób.

W 2012 r. protesty przeciwko umowie ACTA były masowe i odbywały się na ulicach polskich miast przez kilka tygodni. Premier Donald Tusk po fali protestów zmienił zdanie i zmodyfikował stanowisko Polski, wycofując się z tej międzynarodowej umowy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA