fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Przegłosowana dyrektywa w PE. Twórcy: To nasz wielki sukces

AFP
"Środowisko polskich twórców dziękuje eurodeputowanym, którzy przyjęli racje ludzi kultury i stanęli po ich stronie. Jednocześnie protestujemy przeciw wykorzystywaniu tematu Dyrektywy w brutalnej rozgrywce politycznej" - piszą członkowie organizacji, które przyłączyły się do apelu w sprawie przyjęcia dyrektywy o prawie autorskim.

Eurodeputowani poparli w środę projekt dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dzięki niej twórcy mają otrzymywać wynagrodzenie za rozpowszechnianie ich utworów w internecie. Dziś zarabiają na tym głównie wielkie koncerny internetowe. Z twórcami dzielą się zyskami niechętnie.

Polscy europosłowie podzielili się w głosowaniu. Przedstawiciele PO opowiedzieli się za dyrektywą, PiS przeciw.

Decyzję europosłów skomentowali organizacje twórców, które przyłączyły się do apelu w tej sprawie. 

 

Twórcy w sprawie Dyrektywy

Przegłosowanie w Parlamencie Europejskim projektu Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym pozwala na dalsze prace na zapisami Dyrektywy. To wielki sukces twórców w walce o ochronę praw autorskich w Internecie. Przepisy te otwierają dyskusję o narodowych regulacjach, które zrównoważą kwestię wolności i ochrony własności intelektualnej. Środowisko polskich twórców dziękuje eurodeputowanym, którzy przyjęli racje ludzi kultury i stanęli po ich stronie. Jednocześnie protestujemy przeciw wykorzystywaniu tematu Dyrektywy w brutalnej rozgrywce politycznej. Dyrektywa daje szansę polskiej kulturze i przeciwdziała jej pauperyzacji. Nie ma na celu ograniczenia wolności w internecie, tylko zagwarantowanie twórcom sprawiedliwego honorowania ich pracy. Równoważy wolność w internecie ze statusem własności. Cieszymy się, że te idee przebiły się w końcu w Europie. Jednocześnie prosimy, by ten temat łączył nie dzielił. Niezależnie od barw politycznych i pomysłów na kampanie. Bo dobro polskiej kultury i dbałość o jej przetrwanie, powinny łączyć nie dzielić.

Pod apelem zainicjowanym przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska o poparcie dla Dyrektywy podpisało się ponad 1800 osób, w tym znani twórcy reprezentujący różne dziedziny kultury i sztuki a także organizacje twórców:

Organizacje twórców, które przyłączają się do apelu:

Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych

Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców "Copyright Polska"

Stowarzyszenie Autorów Polskich - ZAIKS

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL

Stowarzyszenie Filmowców Polskich SFP - ZAPA

Stowarzyszenie Fotoreporterów

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Stowarzyszenie Unia Literacka

Towarzystwo Dziennikarskie

Związek Kompozytorów Polskich

Apel wsparły również organizacje branżowe:
Fundacja Legalna Kultura
Fundacja Legalny Film
Izba Wydawców Prasy
Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
Polska Izba Książki
Stowarzyszenie Dystrybutorów Filmowych
Stowarzyszenie Sygnał
Związek Producentów Audio-Video

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA