Fragment podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawy zawierający paragraf dotyczący tej kwestii opublikował na Twitterze m.in. poseł PO Michał Szczerba.
W art. 3 pkt. 1 wspomnianej ustawy czytamy, że "jednostki publicznej radiofonii i telewizji w projektach kart powinności, o których mowa w art. 21a ust. 6 ustawy z 26 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (...) na lata 2020-2024 uwzględniają w każdym roku objętym tą kartą wysokość przychodów ze środków publicznych na poziomie nie niższym niż suma prognozowanych wpływów z opłat abonamentowych na rok 2020 oraz rekompensaty określonej w art. 11b ustawy zmienianej w art. 2.".
Duda nie podpisał #2miliardy na propagandę #GnijącaWładza. Podpisał 10 miliardów??????Ustawa zakłada, że coroczna kwota rekompensaty w latach 2021-2024 będzie na poziomie nie niższym niż ta w 2020, czyli 1,95 mld. pic.twitter.com/XBUWVwf8zO
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) March 7, 2020
Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj tę ustawę mimo apeli opozycji p przekierowanie prawie 2 mld zł na potrzeby medycyny onkologicznej.
Podczas wspólnej z premierem Morawieckim konferencji prasowej Duda tłumaczył, że zdecydował się podpisać dokument "biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych, jako niezwykle ważnych dla obywateli".
Prezydent mówił także, że to właśnie media publiczne maja być tymi, które powinny prowadzić akcję edukacyjną odnośnie zapobiegania nowotworom.
Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy, domagając się jednocześnie odwołania ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego. Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, w której gestii leży odwołanie Kurskiego, zarządził w tej sprawie głosowanie wśród członków RMN. Na pięcioro już czworo oddało głos na zwolnieniem Kurskiego.