fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Meteoryt sprzed 2,2 mld lat wywołał globalne ocieplenie?

stock.adobe.com
Naukowcy znaleźli pochodzący sprzed 2,2 mld lat krater, który powstał po uderzeniu w Ziemię meteorytu. Krater Yarrabubba znajduje się w Australii Zachodniej i - jak twierdzą naukowcy - może być elementem wyjaśnienia w jaki sposób na Ziemi zakończyła się epoka lodowcowa.

Wiek krateru oceniono na podstawie analizy minerałów znajdujących się w skałach w miejscu, gdzie znajduje się krater. Z faktu, iż meteoryt uderzył w Ziemię ok. 2,2 mld lat temu wynika, że zdarzenie to mogło mieć wpływ na ocieplenie klimatu, które wówczas nastąpiło na Ziemi - czytamy w BBC.

Wyniki badań dotyczących krateru opisano w magazynie "Nature Communications".

Krater odkryto w 1979 roku, ale dotychczas geolodzy nie byli w stanie ustalić jego dokładnego wieku.

W związku z trwającą miliardy lat erozją krater nie jest widoczny gołym okiem. Naukowcy analizowali występujące w tym rejonie anomalie w polu magnetycznym, by ustalić, że średnica krateru wynosi ok. 70 km.

Krater Yarrabubba jest co najmniej 200 mln lat starszy od najstarszego znanego krateru powstałego po uderzeniu w Ziemię meteorytu - krateru Vredefort w RPA.

Naukowcy twierdzą, że uderzenie dużego meteorytu w Ziemię 2,2 mld lat temu może wyjaśniać, dlaczego w tamtym okresie doszło do globalnego ocieplenia. Przed uderzeniem meteorytu większość powierzchni Ziemi miała być skuta lodem.

- Wiek krateru pokrywa się z momentem, w którym zakończyło się globalne zlodowacenie - mówi prof. Chris Kirkland, jeden z autorów badań dotyczących krateru w Australii. - Uderzenie meteorytu mogło doprowadzić do znacznych zmian klimatu Ziemi - dodaje.

Naukowcy uważają, że meteoryt uderzając w grubą na kilka kilometrów skorupę lodową pokrywającą Ziemię mógł uwolnić do atmosfery duże ilości pary wodnej, która przyczyniła się do podniesienia średniej temperatury na Ziemi.

Do ocieplenia doszło w czasie Proterozoiku - ery, gdy tlen dopiero zaczął pojawiać się w atmosferze Ziemi.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA