fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Indie chcą wysłać w kosmos robota o wyglądzie kobiety

AFP
Indie planują wysłać w kosmos "kobiecego" robota humanoidalnego o nazwie Vyommitra. Bezzałogowa misja może być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Kailasavadivoo Sivan, szef narodowej agencji kosmicznej przekazał, że stworzony robot jest "półhumanoidalny", ponieważ nie posiada nóg.

Dodał, że robot jest "kobietą" i może komunikować się w dwóch językach. Ma to pozwolić na kontakt z kontrolerami misji, a w przyszłości z astronautami.

Wczoraj indyjska agencja kosmiczna zaprezentowała prototyp robota. Pokazano m.in. manualne możliwości sprzętu, choć jak zauważa Sky News, nie wiadomo, czemu ta czynność nie może być wykonana automatyczne, bez fizycznego przełącznika.

Sivan powiedział, że planowana misja ma pokazać obecność Indii w kosmosie. To kolejny krok pokazujący ambicje kraju. Ostatnia misja, której celem było wylądowanie na księżycu, zakończyła się niepowodzeniem.

Kontrolerzy lotu stracili łączność z lądownikiem Vikram, gdy ten zbliżał się do południowego bieguna Księżyca na początku tego miesiąca. Początkowo nie było wiadomo, czy doszło do katastrofy.

Misja Chandrayaan-2, która kosztowała około 140 milionów dolarów miała dostarczyć nowe informacje na temat kraterów po niewidocznej stronie księżyca. 

Zniszczone fragmenty lądownika namierzyła agencja NASA z pomocą astronoma-amatora. 

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA